Yazdır Arkadaşına gönder
Yağmurun İzmir halleri
Ercan Sever
Ercan SeverOldukça yağmurlu bir İzmir kışını yaşadık, yaşıyoruz. Hiçbir doğa olayı yoktur ki yağmur kadar duygu yüklü olsun. Ne çok şey anlatır, anlattırır. Hüzün, kasvet, bereket, umut, bekleyiş ve daha nice duyguyu yağmur ile özdeşleştirir, çağrıştırırız. Yağmur, kentler için de doğa olayı olmanın ötesinde anlamlar ile yüklüdür. Yağmur kente aksesuar olur. Cazibe katan kozmetik gibidir. Londra'nın arkası kesilmeyen, Prag akşamlarının vazgeçilmezi yağmur Avrupa kentlerine ayrı bir estetik katar. Yaşlı Avrupa kentleri yağmur ile efsunlanır, mistik bir tat verir. Yağmurla birlikte Avrupa kentleri roman veya tiyatro sahnesine dönüşür adeta.

Ya İzmir. Nedir yağmur ile ilişkisi İzmir'in. Bu kentin sevdalısı olarak söyleyeyim yağmur İzmir'de kabus hali ile yaşanır. Neden mi? Çünkü;
Yağmur damlası yer ile buluşur buluşmaz ışık hızı ile tüm kent trafiği kördüğüm halini alır. Beş dakikalık mesafe gün uzar yüzyıl olur misali bitmek bilmez.
Tüm kent altyapısı, yağmur suyu ile İzmirlilerin kolay ayrılmasına rıza göstermez ve biriken yağmur suyunun tahliyesi konusunda istekli davranmaz. Denize birkaç metre mesafedeki sokaklarda oluşan göletleri açıklamanın başka bir yolu olamaz.
Son yıllarda yapılan her binaya, her daireye barbekü yapan müteahhitler konu su yalıtımı olunca oldukça cimri davranırlar. Bu nedenle yağmurda çatısı akmayan veya zemini su almayan İzmir'deki bina sayısı parmakla sayılacak kadar azdır. Yeni binaların çoğunda barbekü vardır, izolasyon yoktur.
Ham toprağa ancak saksılarda rastlayabileceğiniz kent merkezinde her yağmurda sanki gizli bir el yağmur birikintilerine toprak taşıyarak çamur üretmektedir. Bu kadar beton arasında her yağmurda çamur ile haşır neşir ancak popüler istihbarat uzmanı Mahir Kaynak'ın komplo teorileri ile açıklanır.
Taksicilerin yağmurda müşteri almamaları; şiş kebap, lokum kadar kanıksanmış bir Türk tarzıdır. Bunu alışabiliriz peki ama ya belediye otobüsleri... Sırra kadem basmak deyip geçiştiremeyiz çünkü inanılmaz derecede sinir bozuyor. Belediye otobüslerinin sığınacak bir saçak altında sefer için yağmurun dinmesini bekliyor tezim her geçen gün güçleniyor.

Avrupa kentlerine yağdığında kartpostallık manzaralar yaratan yağmurun İzmir'deki hali daha çok polisiye haber enstantanelerine benziyor. Yağmur romantizmi bugün İzmir'in çok uzağında.

Tarih: 7/4/2009
13671 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.