Yazdır Arkadaşına gönder
Vatandaş et fiyatıyla değil Lady Gaga’nın etten kostümüyle ilgili
Ercan Sever
Ercan SeverGünlük gazeteleri internetten takip etmenin belki de tek güzel yönü hangi haberin ne kadar tıklandığı yani okunduğunu görebilmeniz. İşte bu tıklanma rakamlarına göre erotizmin rakibi yok gibi görünüyor.

Ülkedeki en can alıcı tartışma dahi sıradan bir mankenin "frikik" görüntülerinden daha az ilgi çekiyor. Masrafsız, emeksiz üretim erotizmin cazibesine kapılan tirajlı gazeteler daha fazla "okunmak" adına bu tür haberlere internet sayfalarında geniş alanlar tahsis ediyorlar.

Erotizmin kolaycı ve garantili tirajı, bu alana mesafeli medya gruplarını da etkiledi. Ucuz erotizmin cazibesine kapılmayan büyük gazetelerin dirençleri uzun sürmedi ve kısa sürede internet sayfaları, erotizmin kanatları altına sokuldu. Önce mahcubiyet ifade eden küçük bölümler ardından özel galeriler ayrılmaya başlandı. Sanırım beklentiler karşılandı ki görsel erotizm bu sitelerin vazgeçilmezi haline geldi.

Erotizmin, bazı büyük gazetelere ve yayın gruplarına diz çöktüren cazibesini test etmek aslında çok kolay. Ülkede gündem belirleyen siyasal gelişmelere gazetelerin internet sitelerindeki tıklanma rakamlarına bakın. Bir de erotik resim galeri ve haberlerinin tıklanma sayısına... Erotizmin, siyaset ve sanat dahil tüm toplumsal konulara izlenme/ tiraj/ tıklanma bakımından tur bindirdiği ortaya çıkar. Bu fark erotizmden yana açıldıkça yayın kuruluşlarının internet sayfalarındaki mevzileri bacaklara, memelere terk ediliyor.

Gazeteciliğe başladığımız dönemlerde büyüklerimizden öğrendiğimiz ilk şey ekmek, et, süt gibi temel gıda maddeleri ile ilgili haberlerin her zaman geniş ilgiyi garantilediği idi. Bu nedenledir ki ekmek fiyatları en kolay manşet olan haberlerin başında gelirdi. İnsanların gelir seviyesi mi yükseldi bilinmez artık bu tür haberler pek ilgi çekmez odu. İlgi çekmedikçe de gazetelerdeki, tv’lerdeki ekmek, gıda haberlerinin saltanatı sona erdi ve kıyı köşelere mahkum oldu.

Sofraların unutulanı kostüm olunca

Üretici ve devlet arasında gerginliğe neden olan ve bir türlü istikrara kavuşmayan et fiyatları ile ilgili haberlere bugünlerde medya organlarında sık rastlıyoruz. İşte şimdi insanlar temel sorunları ile ilgilenmeye başladı ki habercilerin ilgisi yoğunlaştı diye sevinelim derken keyfimiz de bu haberin saltanatı kadar kısa sürdü. MTV Video Müzik Ödül töreninde Lady Gaga’nın (hala tam olarak ne yaptığını anlamadım garip kadın) giydiği çiğ etten kıyafetli fotoğrafının günlerce ekranlarda karşımıza çıkması ve daha kötüsü ortalama on binlerce tıklanması oldukça ilginç geldi.

Sofralarımızdan uzun süre önce ayrılan temel gıda maddesinin fiyatları ile ilgili haberin, garipliği dışında hiçbir özelliği olmayan bir kadının üstünde kostüm olarak görünmesinden daha az il çekmiş olması düşündürücü olmanın ötesindedir. İthalata karşı durmaya çalışan hayvancılık sektörü sorunlarının kamuoyuna mal edilmesinde Lady Gaga’dan yararlanmayı mutlaka denemeli.

Tarih: 22/9/2010
12992 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.