Yazdır Arkadaşına gönder
Türkler'e vize uygulamaları zengin ülkelerin şımarıklık testi olursa
Ercan Sever
Ercan SeverTürkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyanlara yönelik ağır vize uygulamalarına ya tanık olmuş ya da duymuşuzdur. Aşağılanmaya varan uygulamaları tam kanıksadık derken gelişmiş ülkelerin şımarıklık sınırlarını zorlayan yeni koşulları her defasında öfkemizi isyana dönüştürüyor. Toplum olarak sabrımızı test eden uygulamalar medyaya da sık yansıyor.

Artık biliyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile dünyayı adımlamak öyle kolay değil. Bol evrak, ananızın nikahını sorgulayan belgeler, şişkin banka hesaplarınız bile yetmiyor.

İç çamaşırlarınızı sergilediğiniz güvenlik kontrollerini, "Ne işin var benim ülkemde pislik?" ifadeli görevli bakışlarını göze alsanız bile öyle haritada elinizi her koyduğunuz yere gitmeniz zor. İstenilen tüm belgeleri toplasanız dahi o an görüşeceğiniz yabancı misyon temsilcisinin anlık psikolojisi bir anda tüm planlarınızı alt üst edebilir.

İlköğretim düzeyinde dahi bilinen bu gerçekleri neden hatırlatma gereği hissetiğime gelince; Geçenlerde bir tanıdığım, Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi alan kardeşi için Emirates Havayolları’ndan bilet alır. Bir hafta sonrası için alınan bilet ile üniversiteli gencimiz Avustralya üzerinden Yeni Zelanda’ya geçecektir. Havayolu firması Emirates’in güzergahı nedeni ile yaşanacak bu bir iki saatlik zorunlu konaklama için transit vize alınması gerekmektedir. Başvuru için gerekli evrakları öğrenmek amacıyla aranan Avustralya Büyükelçiliği’nden vize işlemlerinin 15 gün süreceği yanıtı alınır. Biletin bir hafta sonrası için alındığını ve 15 gün beklenmesi halinde zor durumda kalınacağı elçilik görevlisine bildirilir. Ancak yanıt umut kırıcıdır. Önce vizenin ardından biletin alınması gerektiği söylenir.

Uçuş güzergahı gereği yaşanacak bir iki saatlik zorunlu ikamet için 15 gün bekletmeyi mantıkla açıklamak mümkün değil. Bu olsa olsa zengin ülke şımarıkığının ulaşabileceği en üst seviyeyi test etme girişimidir. Özellikle Batı ülkelerinin güvenlik kaygısı ile kontrolleri abartmasına bir anlam yükleyebilirsiniz. Korkuyorlar ve abartıyorlar deyip geçersiniz. Ancak vize işlemlerini süründüren süreç haline dönüştürmeyi rutin uygulama olarak dayatılması en hafif ifade ile insanlık suçudur.

Türkiyeden vize istemeyen ülkeler

Eğer yurt dışı planınız varsa seçenek az da olsa fikir verebileceği düşüncesi ile Türkiye’den vize istemeyen ülkeleri hatırlatalım:

Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guetemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Libya, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritus, Nikaragua, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, St. Vincent-Grenadines, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Ürdün, Venezuela.

Tarih: 26/1/2010
13476 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.