Yazdır Arkadaşına gönder
Turizmi kim planlar?
Serdar Çelenk
Serdar ÇelenkHani sonbahar geldiğinde yapraklar sararır da düşmeye başlar ya. Hazan yaprakları bir oradan, bir oraya savrulmaya başlar. Rüzgar nereden eserse onun ters yönüne yani. Bizim turizm de biraz ona benziyor.

Seyahat acenteleri, rehberler, otelciler ve ulaşımcılar bir türlü kafa kafaya verip de Türk turizmini planlamayı beceremiyorlar. Şöyle dünya perspektifinde, trentleri takip ederek, çevreye ve toplumun çıkarına öncelik vererek yani..

Biri diğerine "memurum" diyor, diğeri "oteli nasıl doldururum"un telaşında kendisi pazarlama yapar. Rehberler desen sosyal güvence kaygısı ile günü kurtarmaya çalışıyor. Yani ileri bakan yok. Varsa yoksa, bu sezonu nasıl kapatırız. Bir türlü kol kola yürüyemiyoruz. Halbuki gemi tek, batınca beraber batacağız...

Velhasıl, birbirinden kopuk, plansız, dümensiz bir kayık gibi hedefi olmadan dalgalarla çalkalanıp gidiyor. Ama bundan birileri faydalanıyor tabii. Para yatıranların bir kısmı ile yabancı organizasyonlar. 

İleriye bakamayan veya bakmak istemeyen, parası ile para kazanmaya çalışan, turizmden anlamayan ve de anlamak istemeyen insanlar şekillendiriyor Türk turizmini. Yani el yordamı ile yürüyor işler.

Turistik tesislerde köle düzeninde bilgiden uzak çalışan turizm çalışanları, uykusuz gece gündüz otobüs kullanmaya zorlanan şoförler, ucuza çalıştırılmak veya hiç çalıştırılmamaya yönelik yasaların çıkmaması için mücadele eden rehberler. Diğer taraftan ülkemizin çarçur edilen kaynakları. Kimi ilgilendirir ki?

Milli Eğitim'i her sene değişen sistemlerle yöneten devletin, turizmi daha iyi yönetmesi beklenebilir mi?

Olması gereken şu; bakanlığın önderliğinde, ama sadece önderliğinde, turizmin ana aktörlerinin turizmi uzun soluklu planlaması. Bugünden başlayarak belki 2 - 3 sene sonrasından başlamak üzere. Ama "mış" gibi değil. Görev edinerek, yüreğini koyarak. Kimsenin çıkarlarına alet olmadan, sadece bu güzel vatanımız için...

Tarih: 18/6/2015
11033 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.