Yazdır Arkadaşına gönder
Turizme tekme...
Serdar Çelenk
Serdar ÇelenkYurt dışında ülke tanıımı yapmak, turist getirmeye çalışmak ne zor iştir, turizmciler iyi bilir.

Tanıtım için devletin, yani bizim cebimizden milyonlarca Euro harcanir. Son yıllarda da yoğun kampanyalarla, tabii yine büyük bütçeler ayırarak turist getirmeye çalışıyoruz ülkemize.

Acente sahipleri, tur operatörlerinin harcadikları paralar, emekler, onca seyahat ve toplantılar da cabası.

Sezon için yapılan bunca hazırlığın ardından yürekler pır pır. Aman kötü bir şey olmasın da sezon verimli geçsin. Ama bir bakıyorsunuz ki, adamın biri bir tekme sallıyor ki ne tekme...

Acısı taze o maden işçisine atilan o tekme, ayni zamanda Türk halkına ve Türk turizmine de atılıyor. Bir anda bomba gibi patlıyor dünyada. Gazetelerde çarşaf çarşaf fotoğraflar, televizyonlarda haberler...

Peki ne olacak şimdi? On binlerce turizmcinin çabası, devletin kasasından çıkan bizim paralarımız. Uçtu uçtu turist uçtu. Bekle de gelsin.

Tekmeyi vuran arkasını döndü gitti. Umurunda mı? Nasıl olsa hesap soran çıkmıyor.

Peki hiç mi turist gelmez artık? Gelmez mi, gelir tabii. Ama hangi turist? Parası ancak buraya yeten turist. Para harcayacak turisti ara ki bulasın. Onlar huzur ararlar çünkü. Adam aptal mı, hem çok para harcayacak, hem de stres yaşayacak.

Bir süredir biz rehberlere, ağaç-böcek, sütun-heykel soruları yerine tekme-tokat soruları sormaya başladı turistler. Biz bunları kurslarda öğrenmedik ki. Verecek cevap bulamıyoruz.

Tekmesiz sezonlar dilerim...

[Fotoğraf: Mehmet Emin Al / Gazete 9 Eylül]

Tarih: 24/5/2014
11438 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.