Yazdır Arkadaşına gönder
Tarihi Elektrik Fabrikası'nı kurtarmak için Kamuoyu'na çağrı yaptılar
Tarihi Elektrik Fabrikası'nı kurtarmak için Kamuoyu'na çağrı yaptılarİzmir’in sanayi mirası açısından büyük önem taşıyan Alsancak’taki Tarihi Elektrik Fabrikası’nın arazisiyle birlikte Özelleştirme İdaresi tarafından satış için ihaleye çıkartılmasına tepkiler sürüyor.

Kentin tarihi mirasını gelecek kuşaklara aktarabilmek, İzmirlilerin bu mirasa sahip çıkmasını sağlamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla bir grup İzmirli tarafından internette izmirelektrikfabrikasi.ogr alan adlı bir bilgilendirme sitesi kuruldu.

Kendilerini, “İzmir’de yaşayan, İzmir’in savrularak İstanbullaşmaması için çaba gösteren, bu ihtiyar elektrik fabrikasını ihalelere yem etmemeye kararlı, 7 kişilik püskürtme hareketi“ olarak tanımlayan gurup, internet sitesinde “Kamuoyuna” başlığıyla bir açıklama yaptı.

“İzmir Elektrik Fabrikası yerine kurulacak kötücül yapıyı engellemek üzere, halka sorarak yerine modern sanat ve çocuk merkezi kurdurma örgütü adına” açıklama yapan Senih Özay, Ali Ercan Özgür, Betal Özay, Ahu Tahmilci, Nefne Atik – Oğuz Dönmez, Emel Çoban, Nart Atik 9 Mart 2018 Cuma günü bir basın açıklaması yapacaklarını da duyurdu.

Kötücül faaliyetler yerine yeniden işlevlendirme

İzmir Elektrik Fabrikası tarihinin, basında çıkan haberlerin, açılan dava dilekçesinin yer aldığı sitede “Kamuoyuna” başlığıyla yapılan açıklama şöyle:

Kamuoyuna ! …

İzmir Elektrik Fabrikası, biliyorsunuz değil mi? Alsancak Garı’nın yakınında, limanın arkasında, Havagazı Fabrikası’nın yanında olan 1928 yılında kurulmuş, deniz suyunu dönüştürerek İzmir’in elektrik ihtiyacını karşılayan önemli bir tesis idi burası. Eshot İzmir Belediyesi’nden ETİ Bank’a daha sonra da Türk Elektrik Kurumu’na geçti. 1989 yılında da kapatıldı.

İşte bu yapının İzmir ili Konak ilçesi Umurbey Mahallesi 3535 ada, 6 parsel denen yer ki, 10.720 metrekare olan yer malik olarak önce TEK ve TEAŞ ve GEDİZ A.Ş. ve nihayet TTA Gayrimenkul A.Ş.’ne devredildiğini; 26.2.1998 tarihinde korunması gerekli taşınmaz kültür tabiat varlığı olarak tescil edildiğini görüyoruz (fakat bu şerhin ne yapılıp edilip kaldırılmış olabileceğini düşünmüyor değiliz. Biz de gazeteciler de yakında öğreniriz).

Söz konusu yerin özelleştirme idaresi tarafından 23.1.2018 tarihinde bağlı kuruluş ihale ilanı adı altında, adeta gizlenir gibi, İstanbul ve Konya ve Zonguldak’taki muhtelif taşınmazlarla birlikte ilana çıkarıldığını geçen hafta öğrenmiş bulunuyoruz. İhalenin gerçekleştirilmesi için 2.3.2018 cuma günü saat 17.00 tarihine kadar süre verildiğini ve evveli gün 17.01 saat itibarı ile de sürenin uzatılmadığını da öğrenmiş bulunuyoruz.
Bu durumda bir hukuk mücadelesi başlayacak gözükmektedir.

Biz kimiz?

İzmir’de yaşayan, İzmir’in savrularak İstanbullaşmaması için çaba gösteren, bu ihtiyar elektrik fabrikasını ihalelere yem etmemeye kararlı, 7 kişilik püskürtme hareketi adlı, valilik nezdinde 2911 sayılı yasaya göre hukuksal gereğini yerine getirmeye çalışan, İzmir’e Sahip Çık Platformu, TMMOB, EGEÇEP, Ayva Vakfı ile halkla, kadınlarla ve çocuklarla bu konuda dirsek teması içerisindeyiz;

Bu yolda ; Burayı muhteşem kültür tabiat varlığı, mimari miras ve sınai tarihsel dokunun vazgeçilmez unsuru olduğunu görerek,
İzmir’in Konak meydanına Galeria Alışveriş merkezinin yaptırtılmaması, birinci kordonun doldurularak otoban haline getirilmesini engelleyerek insanların yeşil kamusal alana kavuşmasını sağlayan mücadelelerin verdiği ilham ve İzmir’i birçok metropol arasında daha yaşanabilir kılan kentlilik bilinci ile;

Burada çok kötücül faaliyetler yerine yeniden işlevlendirmeye inanarak, UNESCO yaratıcı şehirler ağına girme ihtimaline binaen kimlik korumaya önem veren, tarihsel yapının restore edilip korunarak; çocuk oyun alanları ile birlikte modern sanatlar müzesi gibi nitelikli bir yapı hayali ile bakanlıklara, valiliğe, “İzmir’in sosyal ve kültürel yaşantısına kazandıralım” diyen büyükşehir belediyesi ve benzer görüşteki organizasyonlarla diyalog/çatışma içerisinde T.C. mahkemelerinden döndüremezsek de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar süreci taşıyan daha da ötesinde ihaleyi alan firmaya baskı ve basınç ile, burayı ancak böyle bir anlayış doğrultusunda ele alınabileceğini, aksi halde akıl almaz hukuksal engellemeler ve sivil itaatsizlikler yapacağımızı kamuoyuna iletmek istiyoruz.

Hukuk ve basınç siyasetimize dönersek; medya bilsin ki;

1.Hukuksal örgüt kurulmak üzeredir,
2.Geçen hafta sona eren ihale kabul durumuna göre idari yargıda açılacak davanın dilekçesi yazılmak bitmek üzeredir,
3. Konu ile ilişkili tüm kişi ve örgütlerle sürekli toplantılar yapılacaktır,
4.Konuyu ülke gündemine taşıyacak hukuksal sivil itaatsizlikler kotarılacaktır.

Kamuoyuna sunarız…”

Geniş toplantı da yapılacak

Grubun sözcülerinden Avukat Senih Özay, “İzmir Elektrik Fabrikası yerine kurulacak kötücül yapıyı engellemek üzere, halka sorarak yerine modern sanat ve çocuk merkezi kurdurma örgütü”nün daha sonra daha geniş kapsamlı bir toplantı yaparak halkı bilgilendireceğini söyledi. Özay, Facebook’taki sayfasında da İzmirlileri bu önemli kültürel mirası kurtarmak, yok olmasını önlemek için harekete geçmeye çağırdı.

Sivil toplum örgütleri ayakta

Fabrikanın özelleştirilmeyip İzmir’de İzmirlilerin bir kültürel mirası olarak kalması amacıyla Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi bir basın açıklaması yapmış ardından Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyu TBMM’ne taşımıştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 8 Ocak 1998 tarihli kararıyla “Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescilli binanın belediyeye tahsisi için 11 Ağustos 2016 ve 20 Ocak 2017 tarihlerinde Özelleştirme İdaresi’ne bir yazı yazdıklarını ancak yanıt alamadıklarını açıklamıştı.

İhaleye başvuru sona erdi

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne ilişkin internet sitesindeki “devam eden ihaleler” bölümünde İzmir ili, Konak ilçesi, Umurbey Mahallesi, 3535 ada, 6 parsel’deki 10 bin 720 metrekare taşınmaz ve üzerindeki yapılar için sonteklif verme tarihi önce 20 Şubat 2018 olarak açıklanmıştı. Daha sonra 2 Mart 2018 tarihine kadar uzatılan taşınmaz için yatırılması gereken geçici teminat tutarı 1.500.00 lira, ihale şartnamesi bedeli ise 1.000 lira olarak belirtilmişti.

Verilen ilanda; taşınmazın ‘satış’ yöntemi uygulanmak suretiyle 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde özelleştirileceği duyurulmuştu.

Elektrik Fabrikası neden önemli?

İzmir'de 1926 yılında Belçikalı Traction-Elektricite şirketi tarafından yapılan Tarihi Elektirik Fabrikası, 1928 yılında devreye girdiğinde sokak aydınlatmasında hava gazından elektriğe geçilmesini sağlıyordu. Alsancak'taki tarihi Elektrik Fabrikası, 1960'lı yıllara gelindiğinde ise İzmir'in elektrik ihtiyacını yüzde 30'unu karşılıyordu.Soma’dan gelen yıkanmış toz kömürle deniz suyunu dönüştürerek İzmir’in elektrik ihtiyacını karşılayan tesis Türkiye’deki buharla çalışan santrallerden biriydi.

İzmir’in metruk bir halde olsa da ayakta kalabilmiş ender endüstri yapılarından biri olan 92 yaşındaki binanın İstanbul’daki Modern Sanatlar Müzesi, Ankara’daki Cermodern gibi bir kültür mekanına dönüşmesi ya da bir sanayi müzesi yapılarak kentinin kullanımına açılması isteniyor.

Tarih: 7/3/2018
353 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri