Yazdır Arkadaşına gönder
Tarihi Elektrik Fabrikası'nı kurtarmak için "örgüt" kurdular
Tarihi Elektrik Fabrikası'nı kurtarmak için İzmir’in sanayi mirası açısından büyük önem taşıyan Alsancak’taki Tarihi Elektrik Fabrikası’nın arazisiyle birlikte Özelleştirme İdaresi tarafından satış için ihaleye çıkartılmasına tepkiler sürüyor.

Kentin tarihi mirasını gelecek kuşaklara aktarabilmek, İzmirlilerin bu mirasa sahip çıkmasını sağlamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla bir grup oluşturuldu. Grup, kendisini “İzmir’de yaşayan, İzmir’in savrularak İstanbullaşmaması için çaba gösteren, bu ihtiyar elektrik fabrikasını ihalelere yem etmemeye kararlı, 7 kişilik püskürtme hareketi“ olarak tanımladı.

“İzmir Elektrik Fabrikası yerine kurulacak kötücül yapıyı engellemek üzere, halka sorarak yerine modern sanat ve çocuk merkezi kurdurma örgütü” adına açıklama yapan Senih Özay, Ali Ercan Özgür, Betal Özay, Ahu Tahmilci, Nefne Atik, Oğuz Dönmez, Emel Çoban, Nart Atik, 9 Mart 2018 Cuma günü bir basın açıklaması yapacaklarını da duyurdu. Grubun oluşturduğu www.izmirelektrikfabrikasi.org alan adlı sitede İzmir Elektrik Fabrikası’nın tarihini, basında çıkan haberler, açılan dava dilekçesine yer verildi.

Grubun sözcülerinden Avukat Senih Özay, örgütün daha sonra daha geniş kapsamlı bir toplantı yaparak halkı bilgilendireceğini söyledi. Özay, Facebook’taki sayfasında da İzmirlileri bu önemli kültürel mirası kurtarmak, yok olmasını önlemek için harekete geçmeye çağırdı.

Sivil toplum örgütleri ayakta

Fabrikanın özelleştirilmeyip İzmir’de İzmirlilerin bir kültürel mirası olarak kalması amacıyla Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi bir basın açıklaması yapmış ardından Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyu TBMM’ne taşımıştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 8 Ocak 1998 tarihli kararıyla “Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescilli binanın belediyeye tahsisi için 11 Ağustos 2016 ve 20 Ocak 2017 tarihlerinde Özelleştirme İdaresi’ne bir yazı yazdıklarını ancak yanıt alamadıklarını açıklamıştı.

İhaleye başvuru sona erdi

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne ilişkin internet sitesindeki “devam eden ihaleler” bölümünde İzmir ili, Konak ilçesi, Umurbey Mahallesi, 3535 ada, 6 parseldeki 10 bin 720 metrekare taşınmaz ve üzerindeki yapılar için son teklif verme tarihi önce 20 Şubat 2018 olarak açıklanmıştı. Daha sonra 2 Mart 2018 tarihine kadar uzatılan taşınmaz için yatırılması gereken geçici teminat tutarı 1 milyon 500 bin lira, ihale şartnamesi bedeli ise 1000 lira olarak belirtilmişti.

Verilen ilanda taşınmazın "satış” yöntemi uygulanmak suretiyle 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde özelleştirileceği duyurulmuştu.

Elektrik Fabrikası neden önemli?

İzmir'de 1926 yılında Belçikalı Traction-Elektricite şirketi tarafından yapılan Tarihi Elektirik Fabrikası, 1928 yılında devreye girdiğinde sokak aydınlatmasında hava gazından elektriğe geçilmesini sağlıyordu. Alsancak'taki tarihi Elektrik Fabrikası, 1960'lı yıllara gelindiğinde ise İzmir'in elektrik ihtiyacını yüzde 30'unu karşılıyordu.Soma’dan gelen yıkanmış toz kömürle deniz suyunu dönüştürerek İzmir’in elektrik ihtiyacını karşılayan tesis Türkiye’deki buharla çalışan santrallerden biriydi.

İzmir’in metruk bir halde olsa da ayakta kalabilmiş ender endüstri yapılarından biri olan 92 yaşındaki binanın İstanbul’daki Modern Sanatlar Müzesi, Ankara’daki Cermodern gibi bir kültür mekanına dönüşmesi ya da bir sanayi müzesi yapılarak kentinin kullanımına açılması isteniyor.

Tarih: 7/3/2018
1734 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri