Yazdır Arkadaşına gönder
Tarih Mobil Uygulaması’yla İzmir’i keşfet
Tarih Mobil Uygulaması’yla İzmir’i keşfet
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, tarihi kent merkezinde yürütülen İzmir Tarih Projesi kapsamında hayata geçirilen İzmir Tarih mobil uygulaması, App Store ve Google Play'de kullanıma açıldı.

Tarihi Kent Merkezi eşsiz bir hazine

İzmir'in en özel alanları arasında yer alan Tarihi Kent Merkezi Kemeraltı, Basmane ve Kadifekale’yi kapsıyor. Bölgede 2 bin 500 yıllık tarihiyle Helenistik, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri yapıları bulunuyor.

İzmir Tarih mobil uygulaması, bu eşsiz tarihi ve kültürel değerleri üzerinde taşıyan Tarihi Kent Merkezi’nin keşfedilmesi amacıyla hazırlandı. İzmir Tarih, sadece seyahatseverleri değil, İzmirlileri de yıllardır yaşadığı kentlerinin belki de hiç bilmedikleri hikayeleriyle, saklı kalmış güzellikleriyle buluşturacak.

Mobil uygulamanın içerikleri, Dr.Öğr.Üyesi Erkan Serçe danışmanlığında hazırlandı. Öncelikle, tarihi ve kültürel açıdan önemli 258 nokta belirlendi. Bu noktalar, arkeolojik alan, cami, han, hamam, çeşme, sinagog, kilise, kortejo, müze gibi zengin bir kategori içinden seçilerek oluşturuldu. Her bir noktanın geçmişten günümüze hikayesi çeşitli kitap, dergi, makale ve yayının taranmasının yanı sıra alana ilişkin bilgi sahibi olan kişilerin birikimlerinden de yararlanılarak hazırlandı.

Kendi Rotanı Oluştur, Keşfetmeye Başla

İzmir Tarih mobil uygulaması, seçilen noktanın fotoğraflarıyla birlikte, hikayesini okuma fırsatını bir arada sunuyor.Tarihi Kent Merkezi’nin keşfedilmesine yönelik hazırlanan altı keyifli tematik rotanın yanı sıra kullanıcıların belirlediği kriterlere göre kendi rotalarını oluşturmasını da mümkün kılıyor.

Uygulama için özel olarak geliştirilen algoritma sayesinde gezmek istediğiniz süre, yürümek istediğiniz mesafe ve ilgi duyduğunuz kategorileri seçerek size özel rotanızı hazırlayabiliyorsunuz.

Uygulama kullanıcının konumunu GPS üzerinden algılıyor ve istenilen noktalara navigasyonla yönlendiriyor. Favori mekanları belirleme, puan verme, kendi listeni oluşturma seçenekleriyle kişisel deneyimi ön plana çıkarıyor. Kullanıcı arama filtreleriyle 258 nokta arasında birçok özelliğe göre kolayca seçim yapılabiliyor. Uygulama telefona indirilmesinin ardından bazı özellikleri dışında çevrimdışı olarak da kullanılabiliyor.


Tarih: 11/2/2019
861 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.