Yazdır Arkadaşına gönder
Suç Kimde Sizce?
Konuk Yazar
Konuk YazarEsra ERBAZ

Kimsenin aklına gelmezdi böyle bir gençliğin yetişeceği... Ama yetiştirenlerde hiç suç yok, değil mi?

Geleceğimize çıkan tüm yolları kaybettik biz ilkokul sırarlarında. "Keşke büyümeseydik" dedik, üniversiteye giremezsek doğru düzgün bir hayatımızın var olmayacağını öğrendiğimizde. Kazananlara baktık sonra, çoğu kaybetmişti bu hayat oyununda. Geleceğimizi ne güvence altına alacaktı o zaman?

Yok olmaya yüz tutmuş bir dünya bıraktınız bize. Ne verdiniz de ne istiyorsunuz, bilinmez! Nefes alamıyoruz dışarıda bile, solumak zorunda olduğumuz can yakıcı havadan.

Elinizde yalnızca koca bir gazetenin spor sayfası dururken "oku" dediniz...

Yerlere tükürerek "çevrenizi temiz tutun" dediniz...

Çocuk haklarının en büyük savunucularını oynayıp ele güne karşı, evde tokatlarınızla cezalar verdiniz bizlere. Ve kavga ettiğimizde de ayırmaya çalışıp bizleri, "Bu düşmanlık neden, siz kardeşsiniz" dediniz...

Betonlarla örülü bir dünyada yaşamaya zorlayıp toprağımıza sahip çıkmadığımız, kafasını çoktan kuma gömmüş milli benliğinizden geriye kalanlarla avunmadığımız için "saygısız" , "sorumsuz" , "vurdumduymaz" ilan ettiniz bizi...

Dilimizi doğru düzgün konuşamazken daha, yabancı dil kurslarına yazdırdınız adımızı...

Sizden her ilgi, sevgi, şefkat beklediğimizde alabileceğiniz en güzel hediyeleri alıp çekip gittiniz işinize. Bizi daha iyi şartlarda yetiştirmek adına çocuğunun madde bağımlısı olduğunu en son siz öğrendiniz mesela...

Daha vahim şeylerle de suçlayabilirim sizleri... Bizler büyüdükçe büyüdü yanlışlarınız da çünkü. .

Gözümüzün önünde savaştınız siz, kendinizle, çevrenizle, komşu ülkeyle... Savaşlarla, açlıkla aynı dünyada yer bulmaya çalıştık kendimize, bir süre.

Açlıktan ölen yaşıtlarımız varken bize bilgisayar armağan edip başınızdan attınız. Sizin başlattığınız savaşı biz de devam ettirdik bilgisayar oyunlarımızda.

Çoğumuz kaybettik tüm iyi niyetimizi, kimliğimizi, yaşımızın getirdiklerini, dışarı çıkıp bir parkta oyun oynama isteğimizi... Başka ülkelerin üretip kendi ülkesinin çocuklarına yasak ettiği, yasak olduğu için de uyutulması gereken ülkelerin çocuklarına cazip geleceğini bildiği savaş-strateji oyunlarıyla. Kötü adam olmak daha makbul oralarda.

Gerçek dünyanın kapısından içeri baktığımızda bocalamamız bundan. bilgisayarın başından kalkmamamızda sizin hiç payınız yok yani, değil mi?

Ne siz bizi tanıyorsunuz şu zamanda, ne de biz sizin hatalarınızı örtmek ya da onların devamını yaşamak zorundayız...

Ne de anlaşılabilir artık yeni neslin bir Iraklı’nın Amerikan askerleri tarafından başı kesilirken çekilen görüntülerin bize verdiğiniz en son model ceptelefonlarında neden dolaştığını...

Bize sizden öncekilerden miras kalan değelere önce kim çamur bulaştırdı?

Tarih: 21/4/2006
13992 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.