Yazdır Arkadaşına gönder
Söz Legion d'Honneur'lu Uğur Yüce'de
Reşat Yörük
Reşat YörükHani işleri çok karıştırmak anlamında söylenen bir söz var; Fransız salatası yapmak diye?
İşte yapılan tam böyle bir şey!
Sözde Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı onaylayan Fransız Parlamentosu, ortalığı karıştırmaktan öte bir şey yapmadı.
Gündemde böyle bir konu olunca, hemen Uğur Yüce'yi aradım. Malum, Türk-Fransız İş Konseyi Başkanı oluyor kendisi.
Ama daha da önemlisi, Paris'te ekonomi ve uluslararası ilişkiler eğitimi aldıktan sonra yine bu kentteki Gazetecilik Akademisi'ni bitiren, Fransa hükümetinden 1995 yılında "Legion d'Honneur", 1999 yılında da "Officier de I'Ordre Nationale du Merite" nişanlarını almış bir işadamı. Yani Fransa'yı ve Fransızları çok iyi tanıyan bir isim.
Aradığımız sırada tam da Fransa'da, depremin merkez üssündeymiş. O yüzden epeyce gergin olduğunu tahmin edebilirsiniz. Hal böyle olunca, bir dokunup bin "ah" işittik.
Fransızların yaptığını "kendi ayağına kurşun sıkmak" olarak nitelendiren Uğur Bey, bu sahte demokratların dünyadaki ekonomik ve kültürel güçlerini giderek tüketmeye başladığını, şimdi de itibarlarını korumalarını sağlayan birkaç değerlerinden birini yıkmaya çalıştıklarını söyleyip ekledi:
"Uluslararası saygınlıklarına dinamit koyuyorlar. Yaptıklarının ne kadar pahalıya mal olacağının da farkında değiller. Yanlış yoldalar. Basit bir politika uğruna kendilerini harcayacaklar. Dünya kamuoyunda inanılmaz derecede puan ve kredi kaybedecekler. Dünya ve entellektüel kamuoyu bunu asla affetmeyecek."
Ardından iğne-çuvaldız sözleri geldi:
"Çok acı veren bir olay bu. Ama konunun Fransız Parlamentosu gündemine gelmesi sürpriz değil. Altı ay önceden belliydi bu. Ve oylama yaklaşıncaya kadar hiç bir şey yapılmadı. O günlerde ısrarla söyledim ama yine lobi konusunda geç kaldık. Yapı olarak maalesef daima tepkili bir milletiz. Ama üretken olamıyoruz. Hiç olmazsa bu defa erken harekete geçip Fransız Senatosu için çalışmalara başlayalım. Bunun için de Şubat'ı beklemeyelim."
Peki Uğur Yüce, Fransız mallarına ambargo girişimlerini nasıl buluyordu?
Bu soruya da çok farklı bir pencereden yanıt verdi:
"Ülkelerin çıkarları vardır, dostları yoktur. Ekonomik misillemeye girişmemiz bence yanlış. Onların bu olayı kendi iç politikalarına alet etmeleri ne kadar yanlışsa, bizim de ekonomik yaptırımları koz gibi kullanmaya çalışmamız o derece yanlış olur. Daha akıllı davranmak zorundayız. Oturup hesabımızı kitabımızı iyi yapmalıyız. Saçma dolduruşlara da gelmeyelim. Fransa'ya ambargo laflarını kimler neden bağırıyor, önce ona iyi bakmak lazım. Adam ABD, Alman ya da İngilizlerle çalışıyorsa, tabii Fransasız mallarına ambargo diyecek. Yanlış yanlışla düzeltilemez. Yoksa onların durumuna düşeriz biz de."

Tarih: 16/10/2006
4788 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.