Yazdır Arkadaşına gönder
Senato kararıyla Pazar Yeri
Işık Teoman
Işık TeomanBademler köy pazarında gözümüze çarpan, aklımızda olan, tadı damağımızda kalan ürünlerden; Esme Abla'nın peynirleri, Sevim Abla'nın oklavadan sıyırma tatlısı, Ayşe Abla'nın şifalı otları, Nazan Abla'nın Şambalisi, Bahar Abla'nın köye özgü godalakı, Fatma Abla'nın çörekleri, ev ekmekleri, Sıla Abla'nın reçelleri, Necla Abla'nın topladığı otlardan yaptığı saç börekleri, Figen Abla'nın odun ateşinde demlediği çaylar...

Senato kararıyla kurulan Urla-Bademler 'Köy Pazarı'nın varlığını duyduğumda, önce kulaklarıma inanamadım, araştırdım. Ülkemizde pek kolay olmuyor bu işler, kadınlar bir konu önerecek ve bu istem onaylanacak ardından yaşama geçirilecek. Gittim, gördüm ve bu güzellikleri yaşadım.

Urla'nın Bademler Köyü. İzmir'e çok yakın. Seferihisar yolu üzerinde. 'Otomobilim yok!' diye üzülmeyin. ESHOT otobüsleri düzenli çalışıyor. Konak'taki Bahri Baba Parkı'ndan kalkıyor. Hafta içi seferler sabah 06.00, pazar günü ise 06.30'da başlıyor ve akşam saat 20.15'e kadar 45 dakika aralıklarla sürüyor. Son otobüs ise Bademler'den 21.45'te hareket ediyor. Yani ulaşım çok kolay.

Bademler; sokaklarının hemen hepsi duvarları beyaz badanalı evlerden oluşan, bahçelerinde limon ve mandalina dahil her türlü meyva ağacının bulunduğu, şirin, sevimli, cana yakın insanların çoğunlukta olduğu çağdaş ve modern bir köy...

Türkiye'de senatosu bulunan ilk köy

Türkiye'nin ilk köy senatosunun kurulduğu Urla'nın Bademler Köyü'nde evlerinin bütçelerine katkıda bulunmak ve yaşamı erkekler ile eşit koşullarda sürdürebilmek amacıyla kadınlar 2006 yılında Bademler Köy Senatosu'na bir öneri getirmişler. Köy pazarı kurulmasını ve bu pazarda Bademler ile çevre köylerde yaşayan kadınların kendi ürettikleri malların satılmasını istemişler.

Senato bu öneriyi anında onaylamış. Kadınlar hem evde oturmaktan kurtulmuş hem de haftanın bir günü de olsa evlerine ekonomik katkı koymanın mutluluğunu yaşamışlar. Bizim bildiğimiz pazarlarda ise üreticilere ait ayrı bölümler bulunurdu. Bu uygulamayla Bademler'de kadınlar, pazarda köylüden alışveriş uygulamasını tersine çevirmişler. Artık kentte yaşayanlar köylere gidip ilk elden alışveriş yapabilme olanağına kavuşmuşlar.

Köy üretimi doğal ürünler

Narlıdere Belediyesi Basın Danışmanı ve Bademler Köyü Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Seyfettin Şen'in öncülüğünde çalışmalarını sürdüren köy tiyatrosunun 1933 yılından beri faaliyette olduğunu öğreniyoruz. Tiyatro salonuna sahip olmanın haklı gururunu yaşayan Bademliler sanat ve kültürel çalışmalarıyla da ününü Türkiye'nin dört bir yanına duyurmuş.

Naylon torba yerine kese kağıdı

Köy pazarında her hafta sonu saat 11.00'de tezgahlar açılıyor ve o saatten itibaren de İzmirlilerin akınına uğruyor. Beyaz badanalı evlerin bulunduğu sokakta kadınların el emeği, göz nuru ürünleri tezgahlarda boy gösteriyor. Fiyatlar uygun, satıcılar dürüst, ürünler tertemiz ve taze, yani günlük. Zaten öğleden sonra pek bir şey bulmak mümkün değil, akşam saatlerinde ise tezgahlar tamamen boşalıyor. Nedeni ise her yerde kolayca bulunamayacak ev üretimi doğal ürünlerin sergilenmiş olması. Köylü kadınlar “Köy Pazarımız şehrin hizmetinde” diyorlar... Bugünlerde yeni bir uygulamaya imza koymaya hazırlanıyor köy pazarındaki satıcılar. Doğa düşmanı naylon torbanın yerini kese kağıtları alacak, bunun çalışmalarını yapıyorlar.

Nar gibi köy ekmekleri

Pazara adımınızı attığınızda, köylülerin alın teri dökerek ürettiği el emeği takılar, bebek patikleri, minderler, oyalı yemeniler, çantalar, cüzdanlar, doğadan toplanılan turp otu, arapsaçı, radika, dereotu, yumurtalı ekmek (godalak), kokarca, ısırgan otu, kekik, acı biber, kurutulmuş nane, ev reçelleri, köy ekmekleri, börekler, çörekler, peynirler ve tepsiler dolusu tatlılar, doğadan toplanan rengarenk çiçekler ile daha bu yazıya sığmayacak güzellik ve tattaki ürünler bizi karşılıyor.

Bu renkli görüntüler karşısında zaten alışveriş yapmamak mümkün değil. Fırından yeni çıkmış nar gibi kızarmış köy ekmekleri, peynirler, tereyağlar, çökelekler, elleriyle toplayıp işledikleri zeytinler, tadına doyamayacağınız zeytinyağları, zeytinyağından yapılmış sabunlar. Gidip görmek ve yaşamak gerekiyor.

Çok keyifli bir hafta sonu geçirmenin adresi:Urla-Bademler 'Köy Pazarı'

Tarih: 1/2/2008
16014 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.