Yazdır Arkadaşına gönder
Sayılkan: Zorunlu yardımcı eczacılık uygulaması kaldırılması kaçınılmaz
Sayılkan: Zorunlu yardımcı eczacılık uygulaması kaldırılması kaçınılmaz
İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz.Tuncay Sayılkan, “Eczacılar ve Eczaneler Hakkında değişiklik yapan 6308 Nolu Yasa” ile zorunlu kılınan yardımcı eczacılık uygulamasının sürdürülmesinin mümkün olmadığını söyledi. Sayılkan, “Eczacılık fakültelerinden mezun olan genç meslektaşlarımız için yardımcı eczacılık uygulamasına geçen yıl başlandı. İki yıldır pratikte yaşananlara bakıldığında yardımcı eczacı uygulamasının bu haliyle sürdürülmesinin çok da mümkün olmadığı açıkça görülüyor.Yardımcı eczacı atamaları sonrasında ortaya çıkan sorunlar geçen iki yıla karşın tam anlamı ile çözülemedi. Atamanın yapıldığı eczaneye konu ile ilgili yeterli bilgilendirme yapılmadığı için genç meslektaşlarla hoş olmayan diyaloglar bile yaşanabiliyor” dedi.

Eczanelere yük getiriyor

İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz.Tuncay Sayılkan, başta KOSGEB desteği olmak üzere belli teşvikler sağlanmadan dayatılan uygulamanın eczaneleri de ekonomik olarak zorladığına dikkat çekti. Uygulamanın yardımcı eczacı çalıştırmak zorunda kalan eczanelere ciddi maddi yük getirdiğine dikkat çeken Sayılkan, aynı zamanda yeni mezun olan eczacıların çalışma yaşamında bir yıllık gecikmeye yol açtığını da kaydetti.

Bu haliyle sürdürülemez

ÖSYM verilerine göre; eczacılık fakültelerinden 2020 yılında 2.000, 2021 yılında 2 bin 300, 2022 yılında ise 2 bin 600 civarında eczacının mezun olacağı öngörülüyor.

Sorunun önümüzdeki yıllarda katlanarak artacağını söyleyen Ecz. Tuncay Sayılkan, sayısı 50’ye ulaşan ancak 36 tanesinin öğrenci kabul ettiği eczacılık fakültelerinin 2019 yılı kontenjanı olarak 3 bin 500 öğrenci kabul ettiğine dikkat çekti. “Önümüzdeki yıllarda sorunun katlanarak artacağı net olarak görülüyor” diyen Sayılkansözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tabloya göre yardımcı eczacılık uygulamasında yaşanan sorunlar her yıl biraz daha artacak ve anlamsız hale gelecek.Yardımcı eczacılık uygulaması bu haliyle maddi yükünü eczanelerin üzerine bırakarak istihdam sorununu çözmeyi hedeflemekten ve yeni mezun meslektaşlarımızın işsizlik sorununu sadece bir yıl ötelemekten başka bir anlam taşımıyor.”

Uygulama kaldırılmalı

İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz.Tuncay Sayılkan, mesleğin geleceğini doğrudan etkileyen en büyük sorunun, eczanelere nüfusa dayalı kısıtlama getiren yasal düzenlemenin devamında kontrolsüzce açılan eczacılık fakültelerinin sayılarının ve kontenjanlarının hızla artması olduğunu belirtti.

Sayılkan,”Sorunun temelini oluşturan fakülte sayısı ve kontenjanların azaltılması için meslek örgütümüzün önderliğinde hep birlikte ciddi bir mücadele ortaya konulması zorunludur. Daha geç olmadan eczanelerin sırtından istihdam yaratmayı hedefleyen ve yeni mezun meslektaşlarımıza bir yıl kaybettirecek olan yardımcı eczacı uygulamasının tamamen kaldırılması da kaçınılmazdır” görüşünü dile getirdi.


Tarih: 11/9/2019
991 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.