Yazdır Arkadaşına gönder
Sahiller tertemiz oldu
Sahiller tertemiz olduHer yıl Akdeniz’e kıyıları olan ülkeler tarafından, sosyal sorumluluk bilinci ile çevreye olan duyarlılığı arttırmak ve farkındalık yaratmak için düzenlenen “Clean Up The Med” etkinliği, bu yıl İzmir’de ilk defa 5 ilçede aynı saatlerde gerçekleştirildi. Üniversite öğrencilerinin katıldığı, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı'nın da bot ve dalış timi ile denizden destek verdiği etkinlikte, Karşıyaka, Bayraklı, İnciraltı, Urla ve Seferihisar sahilleri temizlendi.

Deniz Temiz Derneği/TURMEPA İzmir Şubesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Bayraklı Belediyesi, Balçova Belediyesi, Urla Belediyesi, Seferihisar Belediyesi ile Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı koordinesinde yapılan etkinlikte, Yaşar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve İzmir Üniversitesi öğrencileri gönüllü olarak yer aldı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ve Deniz Temiz Derneği/TURMEPA İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, bugüne kadar ilk defa aynı anda 5 ayrı ilçede temiz deniz etkinliği yapılmadığını belirterek, "Bu organizasyonun yüksek katılımlı olmasını sağlayan halkımıza, belediye başkanlarımıza, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı'na, üniversitelilere ve tüm kurumlara çok teşekkür ediyorum" dedi.

Karşıyaka Mavişehir Balıkçı Barınağı'ndaki deniz ve kıyı temizliği etkinliğine Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ve Deniz Temiz Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yalavaç, Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Kamuran Türkün, İMEAK DTO İzmir Şube Müdürü ve Deniz Temiz Derneği İzmir Şubesi Genel Sekreteri Halil Hatipoğlu katıldı. Denizpark'ın önünden Mavişehir Balıkçı Barınağı'na kadar kıyıyı temizleyen öğrencilere, Başkan Akpınar ve Yalavaç da eşlik etti. Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı Dalış Emniyet Güvenlik Arama Kurtarma Timi, balıkçı barınağında dalış yaparak, çok miktarda çöp çıkardı. Akpınar, vatandaşları çevreye daha duyarlı olmaya davet ederken, Yalavaç ise "Temiz deniz istiyorsak, herkese büyük görev düşüyor. Denizi temizlemekten öte kirletmemek gerekiyor" dedi.

"Clean Up The Med" etkinliği, Bayraklı'da ise Turgut Özal Rekreasyon Alanı'nda gerçekleşti. Yaşar Üniversitesi öğrencileri ve Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı askerlerinin katıldığı etkinlikte, bir saatte 40 torba çöp toplandı. Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi öğrencileri de İnciraltı Engelliler Parkı'nda deniz temizliği gerçekleştirdi.

Ege Üniversitesi öğrencilerinin yer aldığı Urla İskele Mevkii'ndeki etkinliğe 10 dalgıç destek verdi. Ege Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu'na ait Egederin Dalış Eğitim Gemisi sayesinde denizden araba lastiği gibi çok sayıda malzeme ve atık çıkarıldı. Seferihisar Sığacık Körfezi'ndeki etkinlikte ise 7 koy, Sığacık Limanı ve Akarca Plajı tek tek temizlendi. Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik ile Seferihisar Belediye Başkan Yardımcısı Nilgün Durmazer'in katıldığı etkinlikte, İzmir Üniversitesi öğrencileri, öğrencilerden oluşan Seferihisar Deniz Elçileri Topluluğu ve Engelli Dalış Merkezi üyeleri yer aldı. Dalışların yapıldığı etkinlik sonunda koylardan 70 torba çöp toplandı.


Tarih: 25/5/2015
1582 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.