Yazdır Arkadaşına gönder
Sahibinden satılık stratejik arazi, marjinal arsa
Ercan Sever
Ercan Severİnternet emlak alım satımında en önemli mecralardan biri haline geldi. İnternetten emlak alım satımı dünyada ne noktadadır bilmiyorum ama ülkemizde inanılmaz derecede canlı ve üretken. Her konuda olduğu gibi sanal emlakçılıkta farkında olmadan Türk tarzı oluşturduk bile. Her işin “bize göre”sini yapan insanımız konu sanal emlakçılık olunca sınır tanımıyor. Türklere özgü olduğuna dair her türlü iddiaya girebileceğim “Türk tipi sanal emlakçılık”a dair birkaç tespitimi paylaşmak isterim.

Taharet musluğu, klozet kapağı fotosu ile ev satışı

Emlak sitelerine girin ve fotoğraflı emlak ilanlarına bakın. Sarsılmamak işten bile değil. Aradığınız kriterlere yakın konut bulduğunuzu düşünüp detayları bakmak istiyorsunuz. Ama o da ne! İlgilendiğiniz konut hakkında fotoğraflardan izlenim elde etmek ne mümkün. Ne amaçlanır bilinmez ama evin muhitine yönelik fotoğraf bulamayacağınız gibi ev hakkında fikir verecek fotoğraf bulmanız da mucizeye bağlıdır.

Konutun satıcısı duş perdesinden klozet kapağına, kapı tokmağından taharet musluğuna her şeyi fotoğraflamıştır ancak ev hakkında fikir verecek hiçbir genel fotoğraf yoktur. Evini satmak isteyen ile değil, sanatçı kimliğini detaylar üzerinde oluşturan bir fotoğraf sanatçısı ile karşı karşıya olduğunuzu düşünürsünüz. Portföylerindeki emlağı internet üzerinde pazarlayan ancak alıcıların direkt kendilerini aramasını hedefleyen bu abartılı tanıtım sanki bir kuralmış gibi sahibinden satıcılar da tarafından tavizsiz takip edilir.

Satılık emlağa uçuk tanımlar

Ekonomi muhabirliğinden geliyorum ve yıllardır iş dünyasının, ekonominin içindeyim ama marjinal arsa ne demek bilmiyorum. Geçtiğimiz günlerde internette karşıma çıkan ilan iliklerime kadar eksiklik duygusu tattırdı bana. Pazarlama tekniklerinde Philip Kotler’i çırak çıkartacak bir Türk düşünürü satılığa çıkardığı arsanın başlığına "marjinal arsa" tanımını yakıştırmıştı. Faydanın, insanın her şeyin marjinalini duymuştum ama marjinal arsayı ilk defa duyuyordum. Başka bir ilanda, ilan sahibi satılığa çıkardığı arazisine stratejik arazi başlığını layık görmüştü. Sanırım bu ilan sahibi, arazisine, diplomatların veya gizli servislerin ilgini hedefliyordu.

Kuş uçmaz kervan geçmez ama villa yapılır

Her arsa ve arazi sahibinin hayalidir mülkünü en yüksek değerden satmak. Bunun içindir ki yeri uygun olsun veya olmasın hepsinin gönlünde villa yapacak kalantorlara arsa satmak vardır. Varsın satılığa çıkardığı arsa / araziden kuş uçmasın kervan geçmesin. Onun gözünde ve kalbinde villa arsasıdır. Oysa ki o arsada kaza ile birisi ölse cesedini 20 yılda bulmazlar.

Beklenti satmayı abartanlar

Geleceğin bu kadar hesap konusu olduğu emlak dışından başka sektör tanımıyorum. Mal sahibi veya iş bilir emlakçının belki 40-50 yılda kat edilecek gelişmeyi hemen olacakmış gibi satılığın fiyatına eklemesi en sakinimizi bile çileden çıkarır. Astronomik fiyatlı her taşınmazın hikayesi hazırdır; imara açılacak, yol geçecek, AVM inşa edilecek, üniversite kurulacak ve benzeri... "Ya arkadaş üniversiteden, AVM’den bana ne henüz yol yok toplu taşıma yok" demeniz bile satıcıyı ikna etmez

Gayrimenkulün bu kadar spekülasyon konusu olduğu bir toplumda uçuk pazarlama teknikleri, hezeyana varan satış taktikleri üretkenliği ile bizleri şaşırtmaya, güldürmeye devam edecek.

Tarih: 15/3/2011
14056 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.