Yazdır Arkadaşına gönder
Sağlıklı yaşamın medya peygamberi Prof. Mehmet Öz
Ercan Sever
Ercan SeverNihayet geç de olsa başladı. Bu yıl bir aylık gibi bir gecikme ile Prof. Mehmet Öz, Türkiye ve ekran mesaisine hızlı giriş yaptı. Açıkçası merak etmemiş de değildik. Nerede kaldı? Yoksa başına bir şey mi geldi? Bu sorular hepimizi kaygılandırıyordu. Allah'tan yine o sempatik aksanlı Türkçesi ile ana haber bültenlerinde arz-ı endam eyledi. Üstelik performansını artırarak. Sağlıklı yaşam için neler yememiz ve içmemiz gerektiğine yönelik o mucizevi önerilerini ardı ardına bizlere servis ederek.

Geçen veya önceki yaz aylarıydı sanırım. ATV ana haber ekibi büyük bir habercilik başarısına imza atmış ve çağımızın Lokman Hekimi’nin ABD'deki muayenehanesinde canlı röportaj yapmıştı. Muhabir, her an ölümsüzlüğün sırrını öğretecek edası ile doktorun ağzından çıkan her kelimeye sarılarak, asılarak tekrar, tekrar soruyordu. Sağlıklı yaşamın medya peygamberi ise her gün onlarcasını okuduğumuz sağlık haberlerinden farklı olmayan reçetelerini sıralıyordu.

Muhabir, mürşidinin dudağından dökülen her sözden istifade etmek isteyen mürit gibi pür dikkat. Ardından sorular başlıyor; “Öğlen yemeğinde ne yemeli, siz ne yiyorsunuz?” Sağlıklı yaşamın medya peygamberi ise hemen ofisindeki buzdolabının kapağını cömertçe açıyor ve adını o an öğrendiğim bir tutam yaban mersinini ekranlara doğru sallamaya başlıyor ve “işte bunu yemelisiniz” diyor. Öneriler peş peşe geliyor.

Sanırım Prof. Öz'ün ABD'deki kış mesaisi gecikmeli olarak bitti ve yaz aylarının haber bültenlerinde beklenen yerini aldı. Gün geçmiyor ki, ekranlar aracılığı ile onun ağzından sağlıklı yaşamın gizli kalmış(!) formüllerini öğrenmeyelim. Aslında o formüllere ihtiyaç duyanların başında kendisi geliyor. Bu kadar yoğun bir medya mesaisi, doktorun bünyesinde ciddi yorgunluk ve yıpranmalara neden olsa gerek.

Ekran partneri Oprah Winfrey'den ciddi tecrübeler edindiği kesin olan Prof. Öz, her öneriyi de “Ey millet! hazır olun şimdi açıklıyorum” havasında vermeyi iyi beceriyor. Öyle ki, muhabir “diş sağlığı için ne yapmalıyız?” diye soruyor; Prof. Öz hemen yanıtlıyor: “Çay ve kahve içmeyin dişlerinizde leke yapar.” Yer çekiminin bulunması kadar eski bu bilgiyi bir de Mehmet Öz kıvamlı dinlemek herhalde çoğumuza ayrı bir zevk veriyor. Yoksa bu yüksek izlenme oranlarını başka nasıl açıklayabiliriz.

Prof. Öz de, medya da birbirini kullanıyor ve bu durumdan her iki taraf da memnun. Biri popülerliğini artırıyor, diğeri kolay yoldan izlenme oranlarını. Sanırım bu yaz ve Allah ömür verdiği müddetçe her yaz Prof. Mehmet Öz'ün sağlıklı yaşam tavsiyeleri, güneş, kum deniz kadar bizden bir gerçek olacak.

Tarih: 30/6/2009
13701 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.