Yazdır Arkadaşına gönder
Sağlıklı yaşam için hareket şart
Sağlıklı yaşam için hareket şart
Günümüzde en önemli halk sağlığı sorunlarından kalp hastalıkları, kanser, diyabet, kronik hava yolu hastalıklarının ortak risk faktörünün “fiziksel hareketsizlik” olduğu belirtildi. “Dünya Sağlık İçin Hareket Et” gününde sağlıklı yaşam için öneride bulunan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden (İKÇÜ) Dr.Öğretim Üyesi Asya Babaoğlu,fiziksel etkinliklerin; felç, meme ve kolon kanseri gibi birçok önemli hastalığın riskini azalttığını söyledi.

Dr.Öğretim Üyesi Baboğlu, “Spor yapmak, hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, inme, diyabet, meme ve kolon kanseri, depresyon ve düşme riskini azaltır. Kemik, kas, eklem sağlığını korur ve geliştirir. Enerji dengesini sağlayarak kilo kontrolüne yardımcı olur” derken sağlık için hareketli yaşamın şart olduğunu kaydetti.

Bunun için haftada beş gün, 30’ar dakika yapılacak fiziksel aktivitenin yeterli olduğunu söyleyen Dr.Öğr.Üyesi Babaoğlu, fiziksel etkinlik ile düzenli spor yapmanın karıştırıldığını belirterek şu önerilerde bulundu: “Hayatınıza hareket katacak her davranış fiziksel aktivitedir; yürümek, merdiven tercih etmek, işe bisikletle gitmek, dans etmek gibi. Aktif olmak, pahalı olmak zorunda değil. Bunun için spor salonlarına gitmeniz şart değil. Yürüyüş için rahat bir spor ayakkabı yeterli olacaktır. Güç egzersizleri için su şişelerini ve parklarda yaygın bulunan egzersiz aletlerini deneyebilirsiniz.”

Cep telefonlarında olan adım ölçer gibi birçok uygulamadan da destek alınabileceğini söyleyen Dr.Öğr.Üyesi Asya Babaoğlu, düzenli egzersiz yapıldığında stresin, yorgunluğun ve ağrıların şiddetinin azalacağına dikkat çekti. Babaoğlu, “Zamanım yok diyorsanız, yarım saati üçe bölüp gün içinde onar dakikalık egzersizlere de yayabilirsiniz” dedi.

Hareketsiz yaşam tarzını benimsiyoruz

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2008 yılı raporunda dünya genelinde 15 yaş ve üzeri yetişkinlerin yüzde 31’nin yeterince hareketli olmadığı belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından 2011’de yapılan “Kronik Hastalıklar Risk Faktörleri Araştırması”na göre ise Türkiye genelinde kadınların yüzde 87’si, erkeklerin ise yüzde 77’sinin yeterli ölçüde fiziksel etkinlik yapmadığı belirlenmiş. Bu durum hareketsiz yaşam tarzının ülkemiz için ciddi boyutlarda olduğunu ortaya koymaktadır.

Yeterli düzeyde fiziksel etkinlik yapmayan bireylerin, haftada 4-5 gün ve günde 30 dakika hafif veya orta düzeyde fiziksel etkinlik yapan bireylere göre ölüm riskinin yüzde 20-30 arasında arttığı bildiriliyor.

Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (fiziksel hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6’sı). Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri de hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır.

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’na yayımlanmamış ön raporu da; ülkemizde bireylerin çok fazla hareket etmekten hoşlanmadığını gösteriyor. Rapora göre 12 yaş ve üzeri bireylerin; yüzde 71.9’ u egzersiz yapmıyor,
yüzde 9.7’si haftada 1-2 kez, yüzde 10.8’i ise her gün fiziksel aktivite yapıyor.

Rapora göre bireylerin TV, bilgisayar ve internet başında geçirilen ortalama süreleri ise, 2-5 yaş için 3.4 saat / gün ve
6-11 yaş için 6 saat / gün olarak saptanmış.


Tarih: 13/5/2019
495 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.