Yazdır Arkadaşına gönder
Rehber odaları ve TUREB seçimleri
Serdar Çelenk
Serdar ÇelenkBir insanı aptal olarak nitelendirmek için, onlara "kaz kafalı" derler. Ancak onların asla aptal olmadıkları, göç ederken kullandıkları "V uçuşu" yöntemleri ile net olarak görülür. Uzun mesafeleri başarılı olarak geçmek için kullandıkları bu yöntemde, en büyük rolü en öndeki kaz yüklenir. Vücudu ve kanatları ile oluşturdukları hava tüneli arkadan gelenlerin kolaylıkla yol almasını sağlar.

Ancak bir süre geçtikten sonra, yorulan lider kaz arkaya geçerek, onun arkasındaki kaz görevi devir alarak, taze enerji ile gruba liderlik eder. Ta ki süresi dolup, arkasındakine görevi devredene kadar. Akıllı hayvanlar vesselam!

Diğer sivil toplum ve meslek kuruluşlarında olduğu gibi, turist rehberleri de bu günlerde devir teslime hazırlanıyor. Bazıları genel kurullarını yaptı bile. Tüm seçimler bitince de, onüç rehber odasının delegeleri yapılacak TUREB genel kurulunda yeni üst yönetimi seçecek. Hayırlısı olsun!

Her meslekte olduğu gibi rehberlerin de sorunları var. Vergilendirme yöntemlerinden, Yasa ve yönetmeliklerdeki aksaklıklara, TÜRSAB ile ilişkilere kadar. Yeni yönetimlerin, buna TÜRSAB da dahil tabii, gereksiz tartışmalar yerine, rasyonel turizm çözümleri için bir araya gelmeleri lazım. Sonuçta aynı ekmeği bölüşüyoruz.

İşte bu noktada yeni seçimler önem taşıyor. Rehberlerin seçecekleri yeni yönetimlerin kendilerini bu ortamlarda doğru ve kararlı temsil edecek temsilciler olması gerekiyor. Bu nedenle de duygusal değil, mantıklı hareket etmek lazım.

Son aylarda yaşadığımız olaylardan dolayı turizmde yaşanan daralma tüm turizmciler gibi rehberleri de endişelendiriyor. Rehberlerin önümüzdeki günlerde hayata sıkı tutunabilmelerini sağlayacak, yeni iş olanakları önerecek ekiplerin şansları daha fazla bence.

Bir de gençleşme hareketi görülüyor genelde. Eski tip yönetimlerden sıkılan gençler, artık yönetime gelmek istiyorlar. Deneyimli aktif büyüklerinin önderliğinde, yönetimde deneyim kazanıp, daha sonra da örgütelerinin başlarına gelmeye yönelik bir istek var.

Gençler ne yaparsa iyi yapar. Yolları açık olsun!


Tarih: 30/11/2015
10122 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.