Yazdır Arkadaşına gönder
Pekdaş: Basmane için Valilikte biriken fonlar kullanılmalı
Pekdaş: Basmane için Valilikte biriken fonlar kullanılmalıKonak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, kentin merkezinde büyük bir hazineyi barındıran Basmane’nin ayağa kaldırılabilmesi için Valiliğe aktarılan fonların kullanılması gerektiğini söyledi.

Kötü durumdaki eski binaların çoğunun özel mülkiyette olduğunu belirten Pekdaş, “Bunların restorasyonu için bir formül bulunması lazım. Siz ne kadar çöp alırsanız alın, ne kadar sokağı süpürürseniz süpürün oradaki döküntü, zaten kirlilik hissini veriyor, kirli gözüküyor.O sokağa elindeki poşeti, kağıdı, pet şişeyi atmaktan hiç sakınca duymuyor” dedi.

Konak Belediyesi’nin oluşturduğu Tarih Birimi’nin, düzenlenen tarih gezilerinin amacının o bölgede bilinç oluşturmak olduğuna dikkat çeken Konak Belediye Başkanı Pekdaş, “Amacım kentin merkezinin büyük bir hazineyi barındırdığını ve bunu korumanın, bu hazineye karşı sorumluluğun herkese karşı olduğunu anlatmaktı.Bu bilinci bir yükseltmeliyiz. Orayı korumalıyız. O bölgeleri, orayı içselleştirmeliyiz. Ondan sonra koruruz” diye konuştu.

Çabalarının bölgeye herkesin el atmasını sağlamak olduğunu kaydeden Pekdaş Valiliğe aktarılan fonların mutlaka harekete geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Pekdaş,“Oradaki sokağın süpürülmesi çöpünün toplanması değil iş. Bu kirlilik hissini veren durumların düzelmesi ve bizim elimizdeki bu cevheri yeniden restore etmek ve canlandırmak mecburiyetimiz var.Bu bizim bütçemizi de bizim görev sınırımızı da aşıyor. Bunu yapmak için de İzmir’e ciddi bütçe ayrılması lazım.Bu bütçe ayrılmadan restorasyon yapamayız. Valiliğe 27 trilyon lira ben aktardım 4 yılda.Sadece Konaklıların verdiği emlak vergisi bu. İzmir’in vergisini düşünün bir de" dedi.

Tarih: 16/5/2018
542 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri