Yazdır Arkadaşına gönder
Orhan Beşikçi Kent Gözlemcisi
Orhan BeşikçiSirkeci'de sirke tattım
Sütlüce sütsüz
Gülhane gülsüz
Topu atmış Topkapı
Bulunmaz Erenköy'de eren
Moda rüküş
dediğim yıllar bir haber üzerine 1995 yılında Eşim Ressam Gülay Bedriye Beşikçi'nin anneannesinden kalma eski bir İzmir evini yıkımdan kurtarmak için İzmir'e geldim ve kurtardım.
O yıllar kuyusunda su olan cumbalı ev Kültür Bakanlığı'nın gözünden kaçmış olacak ki tescil edilmemişti. Şimdi kuyusunda bir gram su yok, ancak bina tescilli.
Çevrede kaderine terk edilmiş kültür varlıklarının bulunduğunu fark etmekte gecikmedim. Bir çok kuruma mektup ve dilekçeler yazarak başta vali, kaymakam, belediye başkanları, iş adamları ve binlerce İzmirliye tarihi dokuda bulunan kültür varlıklarımızı tanıtmaya çalıştım. "Kent Gözlemcileri" adıyla kültür varlıklarımızın korunması konusunda birçok etkinliklerde görev aldım. Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'ne kentin tarihine ışık tutacak yüzlerce belge ve fotoğrafın bağışlanmasında tuzum oldu. Araştırma ve yazılarım 2003 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen "Tarihe Saygı ve Yerel Koruma" ödülüyle değerlendirildi. Akşam gazetesinde haftalık köşe yazılarımın dışında başta "İzmir İzmir" olmak üzere çeşitli dergilerde yazılar yazdım, yazmaya devam ediyorum.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.