Yazdır Arkadaşına gönder
Organik kozmetik ve temizleyiciler Ekoloji Fuarı'nda tartışılacak
Organik kozmetik ve temizleyiciler Ekoloji Fuarı'nda tartışılacak
Fuar İzmir’de 15 – 18 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek 10. EKOLOJİ İzmir Fuarı kapsamında son dönemde çok gündemde olan organik kozmetik ve temizlik ürünleri konusu da mercek altına alınacak.

Türkiye’yi ulusal ve uluslararası alanda temsil eden tek organik sertifikalı fuar olan EKOLOJİ İzmir Fuarı, bu yıl 10. kez kapılarını açacak. Fuar, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteği, Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliği ile İZFAŞ tarafından düzenlenecek. Fuarda sektör temsilcileri ile son tüketiciler tekstil, gıda ve içinde organik olan çok sayıda farklı alana ilişkin firmayla buluşacak, sektörel paylaşımlar, ikili görüşmeler de gerçekleşecek.

Organik kozmetikler ilgi çeken sektör

Fuarın ilk günü Bio-Foundation tarafından düzenlenecek olan “Organik Kozmetik ve Temizleyiciler” adlı konferans bu konuya ilgi duyan tüketicileri aydınlatacak. Konferansta organik kozmetik pazarı ve Türkiye’nin potansiyeli, Türkiye’nin bu sektördeki üretimleri ile pazar hacmi, organik deterjanlar ve bu ürünlerin sertifikalandırılması gibi konular tartışılacak.

Organik kozmetik ürünleri kılavuzuna dikkat

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun; organik veya doğal ibareleri içeren kozmetik ürünlerinin kapsamı, içerikleri ve iddialarına ilişkin üreticilere yol gösterici bir kılavuzu bulunuyor. Kılavuza göre organik kozmetik ürünleri; “organik tarım faaliyetleri esaslarına uygun olarak üretilmiş ham maddeler kullanılarak, ham maddeden bitmiş ürüne kadar organik olma gerekliliklerini sağladığını kanıtlayan, ağırlıkça en az yüzde 95’i organik üretimle elde edilmiş organik ve ekolojik kozmetik bileşenlerinden oluşan” ürünler olarak tanımlıyor. Ürünlerin üretiminden paketlenmesine kadar her noktasına dikkat edilmesi gerektiğini özetleyen kılavuzda, gerekli şartların sağlanmaması durumunda “organik” ifadesinin kullanılmaması gerektiği belirtiliyor.


Tarih: 13/5/2019
521 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.