Yazdır Arkadaşına gönder
Ömrü tükenmeyen ama ömür tüketen otobüsler
Ercan Sever
Ercan SeverHer eşyanın bir ömrü olduğunu bazen sadece yaşlılar unutmuyor. Kamu yönetiminde olanların da sık düştükleri unutkanlı hali bu. Konu kamu ve unutkanlık olunca yelpaze geniş, malzeme bol.Aslında aktaracağım olayın unutkanlık kavramı ile tanımlanıp tanımlanmayacağı da farklı bir konu. Unutkanlık sadece iyimser yaklaşım. Bir diğer iyimser yaklaşım ise dönem dönem haberlerde rastladığımız eşyalardan kopamayıp gelişigüzel her şeyi biriktirip çöp ev psikoloji de olabilir. Eşyalarının eskimeyeceği ve mutlaka bir vadede işe yarayacağı takıntısı.

Her gün yüz binlerce İzmirli'nin ulaşımını sağladığı belediye otobüsleri ile seyahat ve konfor, gece il gündüz kadar zıt kavramlar. Troleybüsler ile seyahat mazisi bulunan birisi için kent içi toplum ulaşımda konfor arayışı lüks görülebilir. Ama geçen zaman insanların yaşam standartlarındaki parametreleri de değiştiriyor. Eğer konu bir İzmirli'nin günde 1-2 saatini geçirdiği belediye otobüsleri olunca standart beklentisi konforun ötesinde yaşamsal talep halini alır.

Belediyelerimiz çok büyük yatırımlar ile otobüsler alıp kent içi ulaşımın hizmetine sokuyor. Denebilir ki ciddi maliyet konusu olan otobüsler ekonomik ömrü devam ettiği müddetçe seferde kalabilir. İşte orada ekonomik ömür ile kentli eziyeti arasında yönetsel tercih yapmak gerekiyor. Kaldı ki birçok hatta balık istifi seyahat dayatması ile belediyece satın alınan otobüsler kısa sürede yatırımını karşılıyor. Aslında belediye otobüsü kullanıcıları otobüslerin kar zarar hesabını yapmak durumunda da değil. Önemli olan günde saatleri aşan, bir ömre vurduğunuz da ise yıllara denk gelen zamanın eziyet haline dönüşmesi.

Özellikle 1990'ların başında biraz da politik kaygılar ile ESHOT ve İZULAŞ envanterine giren Doğu Avrupa menşeli otobüsler, İzmirliler'in günün en sıkıntılı saatlerine sahne olan vasıtalar. N'olur şunlardan bir an önce kurtarın İzmirli'yi. Bu otobüslerin bizde kullanılan modelleri, alındığı Macaristan ve Makedonya'da dahi tedavülden kalkmıştır. Eğer iş bitiminde evinize bu araçlardan biri ile gitmek zorunda kaldıysanız vay halinize. Özellikle ayakta yolculuk için atletik yapıya sahip olmanız gerekiyor. Zıplaya, atlaya yapılan yolculuk sonunda durağınıza vardığınızda sahip olduğunuz duygu, tahliye olan mahkumun cezaevi kapısındaki mutluluğunu aratmıyor.

Anlaşılan ESHOT ve İZULAŞ yönetimi, filosundaki eski otobüsleri elden ve gözden çıkarmayı vefasızlık olarak kabul ediyor. Yoksa tamamen bir otomotiv faciası olan bu otobüsler ile İzmirliler daha fazla yıpratılmasına seyirci kalmazlardı. Ancak artık yeter! Emin olun bu otobüslerden bizleri kurtarmanız halinde sizi asla vefasızlık ile suçlamayacağız. Aksi takdirde unutmayın ki her eziyetli yolculukta hep aklımızda olacaksınız.

Tarih: 15/5/2008
14971 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.