Yazdır Arkadaşına gönder
Ölüm Yolunda Barış için yürüyenler unutulmadı
Ölüm Yolunda Barış için yürüyenler unutulmadı
Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen Srebrenitsa Soykırımı- Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” Fotoğraf Sergisi Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı. Etkinlikte Bosna Hersek’te her yıl 11 Temmuz’da yapılan Srebrenica anma törenleri öncesi düzenlenen Barış Yürüyüşü - Marş Mira’ya 2016 yılında katılan fotoğraf tutkunları Aylin Telef ve Ayşegül Çetinkalp’in çektiği fotoğraflar ve videolardan oluşan sunum gösterildi.

Törende konuşan Belediye Başkanı Dr.Cemil Tugay, “O güzel insanları bir kere daha rahmetle, saygıyla ve hasretle anıyorum. Srebrenista, kalbimizin kanayan bir çiçeği olarak asla solmayacak” dedi.

Srebrenitsa’nın asla unutulmaması gerektiğini belirten ve anlamlı sergiyi gerçekleştiren sanatçılara teşekkür eden Başkan Tugay, “Tarihsel ve kültürel bağlarla her zaman birlikte olduğumuz, et ve tırnak kardeşliğiyle yâd edip selamladığımız Balkanlarda, 1995’te bir insanlık dramı ve ayıbı yaşandı. Srebrenista, kayıtlara geçen 8 bin 372 güzel insanın katledilmesiyle, Bosna Soykırımının simgesine dönüştü. Dinleri, halkları, coğrafyaları birbirine düşürmekten çekinmeyen gözü dönmüşlük, tarihe kapkara bir sayfa daha eklemekten utanmadı, sıkılmadı” diye konuştu.

Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’ndeki fotoğraf sergisi 17 Temmuz 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.


Tarih: 11/7/2019
629 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri