Yazdır Arkadaşına gönder
Olivtech Fuarı’nda geri sayım başladı
Olivtech Fuarı’nda geri sayım başladı
İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Olivtech – 9. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı için çalışmalar sürüyor. Başta zeytin ile zeytinyağı olmak üzere fuar kapsamında son tüketiciye sunulan ürünlerin ihracatını artırmayı hedefleyen 9. Olivtech Fuarı, Fuarizmir’de 6-9 Mart 2019 tarihleri arasında ve C Holü’nde gerçekleşecek.

Fuarda geçen yıl ilk kez gerçekleştirilen şarap tadımları bu yıl da yapılacak. Zeytin ile zeytinyağı konusunda uzman katılımcılarla tadımların da olacağı fuarda sektör profesyonelleri; süt, süt ürünleri, fermente ürünlere ilişkin bilgi alabilecek. Sofralık zeytin, zeytinyağı üretimi, zeytincilik sektörü ile çevresel şartların etkileşimi, zeytin ve zeytinyağında coğrafi işaretleme gibi konular da fuar süresince ele alınacak.

Fuar içinde Hosted Buyer (Alım Heyeti Programı) alanı oluşturulacak. İZFAŞ tarafından düzenlenen alım heyeti programı kapsamında dünyanın çeşitli noktalarından satın almacılar, katılımcı firmalarla bu alanda ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Geçtiğimiz yıl 220 katılımcı yer aldı

Geçtiğimiz yıl B Holü’nde gerçekleştirilen Olivtech - 8. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı’nda 218 yerli, İtalya’dan da iki olmak üzere toplam 220 katılımcı yer aldı. Fuara Tunus, Ürdün, Lübnan, İran, Mısır, Irak, Cezayir, Suudi Arabistan, Fas, Filistin, İtalya, İspanya, Yunanistan, Polonya ve Hollanda’dan ziyaretçiler geldi.

Zeytin ve zeytinyağı ihracatında artış

Ege İhracatçı Birlikleri’nin verilerine göre zeytin ve zeytinyağı ihracatı 2018 yılında yüzde 23,7’lik artış göstererek 399,6 milyon dolara ulaştı. Zeytin ve zeytinyağı ihracatının alt kalemlerinde en büyük payı miktar bazında yüzde 30 artışla 65.9 bin ton, tutar bazında ise yüzde 19 artışla 240 milyon dolar ihracat ile zeytinyağı aldı.

Zeytinyağını 135 milyon dolar ihracat ile sofralık zeytin ve 23 milyon dolar ihracat ile prina yağı izledi.

Türkiye, sofralık zeytin ihracatında 2018-19 sezonuna başarılı bir giriş yaptı. Sezonun ilk çeyreği geride kalırken sofralık zeytin ihracatı yüzde 23’lük artışla 41 milyon 564 bin dolara ulaştı.

Sofralık zeytin ihracatında yeşil zeytin ihracatı yüzde 85, siyah zeytin ihracatı ise yüzde 11 artış gösterdi. Yeşil zeytin ihracatındaki artışın nedeni ise; Türkiye’nin bu sezon Venezuela, İtalya ve Yunanistan’a rekor düzeyde yeşil zeytin ihraç etmesi oldu.

Siyah zeytin ihracatı, 1 Ekim – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında yüzde 11’lik artışla 31 milyon 330 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Siyah zeytin ihracatı bir önceki sezonun aynı döneminde ise; 28 milyon 303 bin dolar olmuştu.

Türkiye’nin sofralık zeytin ihracatının yüzde 75’ini siyah zeytin oluşturdu. Siyah zeytin ihracatından daha başarılı bir sezon geçiren yeşil zeytin ihracatı ise; 2018/19 sezonunun ilk çeyreğinde yüzde 85’lik rekor artışla 5 milyon 546 bin dolardan, 10 milyon 233 bin dolara yükseldi.

Sofralık zeytin ihracatı miktar bazında incelendiğinde yüzde 53’lük artışla 17 bin 239 tondan, 26 bin 450 tona ulaştı.Tarih: 11/2/2019
879 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.