Yazdır Arkadaşına gönder
National Geographic TV'ye İzmir daveti
Ercan Sever
Ercan SeverBaşlıktan hayvan severliği kutsayacağım veya 'sıcak dostlarımız' türünden bir güzelleme yapacağım anlaşılmasın. Aksine yer yer faşizme rahmet okutan bazı hayvansever dayatmalarını asla kabullenemiyorum. Hayvanlar kadar hayvanseverlik de yaşamın bir zenginliği, rengi. Ancak şiddete varan 'hayvan sevdirme!' girişimlerinin amaca hizmet etmediğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hayvanseverlik uygulama ve teamüllerini başka bir yazının konusu olarak bir kenara bırakalım ve İzmir'de sayıları her geçen gün artan sokak köpekleri hakkında izlenimlerimi paylaşayım. Diğer ilçe ve semtlerde öyle midir bilmiyorum ama Gaziemir, sokak köpekleri açısından Afrika'daki doğal safari alanlarını kıskandıracak çeşitliliğe sahip. Gaziemir özelinde ele aldığım konu aslında tüm İzmir sokaklarının sorunu. Durum artık kanıksadığımız her mahallede birkaç sokak köpeği noktasını çoktan aştı. İddia ediyorum National Geographic Belgesel TV ekipleri Gaziemir'den en az 10 bölümlük malzeme toplayabilirler. Her adım başında sürüler halinde rastladığınız sokak köpekleri ile Gaziemir tropikal ormanı hatırlatıyor. Özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde Gaziemir sokaklarında yürümek cesaret istiyor. İlçe sakinlerine korkulu anlar yaşatan görüntülere her an tanık olmak mümkün. Aileler çocuklarını akşam saatlerinde sokak köpekleri tedirginliği ile evden dışarı çıkarmıyor. Havanın kararmaya başladığı saatlerde köpeklerin özgürlüğü ve çocukların esareti başlıyor.

Durumu birçok Gaziemirli'nin yaptığı gibi belediyeye aktarınca, hayvansever grupların tepkilerinden çekindiklerini dile getirerek ellerinden bir şey gelmediğini ifade ettiler. Belediye yönetiminden beklediğimiz, maalesef bazı belediyelerin yaptığı gibi sokak köpeklerini itlaf veya kötü muamale değil. Bu hastalıklı zihniyeti kınadığımı vurgulamak isterim. Ancak, özellikle savunmasız çocuklar için büyük tehlike oluşturduğunu düşündüğüm sokak köpekleri sorununun mutlaka bir çözümü olmalı. İlk aklımıza gelen hayvan barınakları. Sokak hayvanları niye, şehir merkezlerinde başıboş bırakılmak yerine, sağlıklı bir ortamda yaşayabilecekleri hayvan barınaklarına alınmaz? Bunu yapmak çok zor olmamalı. Hayvanseverlerin tepkilerinin de, sokak hayvanlarını başıboş bırakmak yerine, sağlıklı barınaklar inşa ederek, hem hayvanları, hem insanları rahat ettirmeye yönelik olması gerektiğini düşünüyorum. İnanın, sorun hayvan sevme ya da sevmeme sorunu değil. Sorun, tehlikeli hayvan sürüleriyle, insanları karşı karşıya getirmemek. İnsanların da, hayvanların da sağlığını gerçekten korumak.

Tarih: 3/6/2008
13983 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.