Yazdır Arkadaşına gönder
Mübadele ve göçün İzmir’e etkileri söyleşisi APİKAM'da
Mübadele ve göçün İzmir’e etkileri söyleşisi APİKAM'daİzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi tarafından gerçekleştirilen Kent Söyleşileri'nde bu yılın ilk konuğu Nüfus Bilimci Prof.Dr. Mümtaz Peker olacak. İzmir’e ilişkin araştırmalarıyla da tanınan Prof.Dr.Peker, mübadele'nin 95. yılında, “Mübadele ve Göçlerin İzmir'e Etkileri” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek. 31 Ocak 2018 Çarşamba günü APİKAM Toplantı Salonu’nda gerçekleşecek ve ücretsiz olacak söyleşi saat 18.00’de başlayacak.

Söyleşide, Lozan Konferansı içeriğinde imzalanan “Türk ve Yunan Halklarının Mübadelesi Anlaşması” gereği yapılan işlemlerin İzmir’e etkileri, mübadele öncesi ve sonrasında İzmir’in ekonomik büyümesi ve rekabetinde öne çıkan faktörler ve genç Cumhuriyet’le birlikte İzmir’in 1923-1950 döneminde göçle nüfuslanması konuları ele alınacak. Peker 1950’li yıllarda başlayan ve 1980'lerden itibaren hız kazanan iç göçün İzmir'e etkilerine ilişkin de bilgi verecek.

Emekli öğretim görevlisi Prof. Dr. Mümtaz Peker’in "İzmir Nüfus Tahmini Üzerine Bir Deneme (2000-2030)" adlı kitabı 2008 yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Kitaplığı’ndan yayınlanmıştı.

Tarih: 30/1/2018
500 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri