Yazdır Arkadaşına gönder
Mardin'de tarihe inen basamaklar
Ercan Sever
Ercan SeverKent mimarisinin aksesuarı gibidir merdivenler. Çıktıkları, açıldıkları yer önem taşımaksızın özel anlamlar ile yüklüdürler. Yine özel anlamlar yüklerler bulundukları mekanlara.

Tarihi kimliği ve özel mimarisi ile dünya kenti olma yolundaki Mardin'de merdivenler yine önemli bir misyon yükleniyor. Kente gizem katmanın ötesinde, insan hikayelerine, benzerlerinden çok daha fazla tanıklık eden Mardin kent içi merdivenleri sadece sokakları birbirine bağlamakla kalmıyor adeta iç içe geçmiş farklı kültürlere ilmek atıyor.

Tarih boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapan Mardin'de kent içi merdivenlerin çok farklı mekanları kompleksizce birbirine kavuşturması ayrı bir önem taşıyor. Aynı merdivende bir cami veya kiliseye açılması sekülerizmin bu kentin tarihinde ne kadar sancısız yaşandığını bizlere ibret verircesine gösteriyor.

Fotoğraf karesi olarak da hep ilgi çekici olan merdivenler, bir kente ancak bu kadar yakışır diyebileceğimiz Mardin şehir merdivenlerinden geçtiğimiz hafta içerisinde fotoğrafladığım bir kaçını sizler ile paylaşmak istedim.


Tarih: 21/8/2009
13718 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.