Yazdır Arkadaşına gönder
Kocaoğlu’nun yatırım maratonu
Kocaoğlu’nun yatırım maratonuBüyükşehir sınırlarına yeni bağlanan, ilçe ve beldeleri yatırımda ön plana alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Özdere ve Doğanbey Arıtması’nın da yapımına başladı. Özdere İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin telemini atan, Özdere’de yürütülen 40 kilometrelik içme suyu şebekesi çalışmalarını denetleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sabah 10.00’da başladığı programını Gümlüdür’de hizmete giren İtfaiye ve İZSU işletme binalarının açılışı ile sürdürdü. 11.00’da Doğanbey’e geçen Başkan Kocaoğlu, burada da Doğanbey İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin temelini attı. 5 yatırımın tutarı ise yaklaşık 23 milyon lira.

Seferihisar bölgesindeki en büyük yatırımlardan birinin de jeotermal olduğunu söyleyen Kocaoğlu, “20 sene önce açılan kuyular kapatılmış, kaderine terk edilmiş ve bu süreçte ekonomik ömrünü tamamlamış bir şekilde bu işi devraldık. İl Özel İdaresi ile birlikte ortak şirket kurarak çalışmalara başladık. Şu anda hem otellere, hem turistik bölgelere, termal havuzlara verecek suyumuz var ve bunun planlama çalışmalarını yapıyoruz. Hepsinden önemlisi de yaptığımız hesaplara göre iki bin dönüm serayı ısıtacak enerjimiz var. Seranın her bir dönümünde bir yurttaşımız istihdam ediliyor. 100 dönüm sera yaptık. 100 vatandaşımız iş olanağına kavuşuyor. Seranın en önemli kaynağı en ucuzu olan jeotermaldir. Bundan sonra müteşebbislere ve çiftçiye görev düşüyor” diye konuştu.

Kocaoğlu, Yeni Foça arıtmasının ve birkaç küçük arıtmanın daha yapılması ile İzmir’in yüzde 99’unda arıtma olmayan ve 24 saat suyu akmayan, kanalizasyonsuz yerleşim yeri kalmayacağını ifade etti.

Tarih: 25/9/2011
480 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.