Yazdır Arkadaşına gönder
Kocaoğlu'ndan kadın gazetecilere: "Doğal adayım"
Kocaoğlu'ndan kadın gazetecilere: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle İzmir’deki kadın gazetecilerle bir araya geldi. Aziz Kocaoğlu, gecede adaylığına ilişkin bir soru üzerine "Aday değilim’ dediğim zamana kadar bekleyeceksiniz. Yoksa aday olarak kabul edeceksiniz" diye konuştu.

Türkegül Kocaoğlu: Şimdi aday ol diyorum

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen gecede Kocaoğlu çifti, gazetecilerin kent, siyaset ve ailelerine ilişkin sorularını içtenlikle yanıtladı. Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen’in de katıldığı gecede, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun 2019 yerel seçimleri için Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığı da soruldu. Kocaoğlu, “Bir belediye başkanı basının önünde ‘ben aday değilim’ demediği müddetçe doğal adaydır. O yüzden ‘aday değilim’ dediğim zamana kadar bekleyeceksiniz. Yoksa aday olarak kabul edeceksiniz” dedi.

Eşinin adaylığını ilk seçimde onaylamadığını ancak bu kez aday olmasını istediğini söyleyen Türkegül Kocaoğlu ise adaylık konusundaki soruya şu yanıtı verdi: “"Bir belediye başkanında ülke sevgisi, insan sevgisi olması lazım. İzmirli olarak gereğinden daha fazla şeyler yaptığını düşünüyorum. Ben bu zamana kadar kendisine ‘artık aday olma, yeter’ diyordum. Şimdi ise ‘aday ol’ diyorum. Çünkü tempolu işe alıştı ve çok güzel şeyler başardı. Başta kendisi, ülkemiz ve İzmir için en iyisi neyse o olsun.”

Tramvay, artı para ve tarihi elektrik fabrikası

Gazetecilerin tramvay projeleriyle ilgili sorusu üzerine “Karşıyaka Tramvayı’nın güzergahında sorun yoktu, hemen bitti” diyen Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Konak’ta güzergah sıkıntıları vardı. Bir sene kadar bir zaman kaybettik. Şu anda deneme seferleri yapıyoruz. Siyasetçi içeriden de dışarıdan da dayak yemeği göze alacak kişi demektir. Bu da bizi diri tutan en önemli unsur” diye konuştu.

İZBAN’daki “artı para” uygulaması ile 90 dakika ücretsiz ulaşım konusuna da değinen Başkan Kocaoğlu, 90 dakika ücretsiz ulaşımın eski metropolde geçerli olduğunu, ‘gittiğin kadar öde’ sisteminin ise dünyanın her tarafında uygulandığını söyledi.

“Adaletten bahsediyoruz.Hakkaniyetle kenti yöneteceğiz” diyen Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tek tarifeyle gitmek doğru bir şey değil. En adaletli sistem buydu. Eğer validatör eksikliği varsa onlar da giderilecek. Biz bu sistemi 19 ilçeden kente getirdiğimiz ESHOT otobüslerinde de uygulayacağız. Toplu ulaşım yapan kooperatifleri, birlikleri de bu sisteme dahil edeceğiz.Uygulayacağımız sistemde herkes gittiği kadar ödeyecek. Parayı ESHOT’un topladığı, aracın yaşından donanımına, şoförün kıyafetinden eğitimine varıncaya kadar ESHOT’un yöneteceği bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’de toplu taşımada kimsenin uygulamadığı yeni bir sistemi herkesin yararına olacak şekilde hayata geçireceğiz.”

Bir soru üzerine Özelleştirme İdaresi tarafından ihaleye çıkartılan Tarihi Elektrik Fabrikası’na ilişkin görüşlerini de anlatan Kocaoğlu, İzmir’in bu sanayi mirasını kente kazandırmak istediklerini kaydetti. Başkan Kocaoğlu, aynı Paterson Köşkü’nde olduğu gibi burasının da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne restorasyon için verileceği yönünde içinde olumlu bir düşünce olduğunu söyledi.

Kentsel dönüşümde farklı model

Başkan Kocağlu İzmir’de gecekondu sorununun da gündeme geldiği gecede, kentsel dönüşümde uyguladıkları modelin ne Fikirtepe ne de Sulukule örneğine benzemediğini, bu yüzden ağır ilerlediğini belirtti. Kocaoğlu, “Çünkü kimsenin alışık olmadığı sistemi uyguluyoruz. Gecekondudan çıkan rant ne kadarsa onların alması üzerine oturttuğumuz bir sistem. Vatandaşı sağlıksız konutlardan kurtarırken, kendi doğduğu, büyüdüğü komşusundan ayrılmadan yaşayacağı bir sistem uyguluyoruz. Şu anda 7 bölgede kentsel dönüşüm çalışmalarımız sürüyor” dedi.

İstanbul gibi gökdelenler kenti olacağı yönündeki endişelere de yanıt veren Başkan Kocaoğlu, “Ahmet Piriştina döneminde sadece Liman Arkası, Salhane, Turan bölgesinde bir yarışma projesi ile gökdelenler bölgesi planları yapıldı.Biz o planlara sadık kalarak uğraştık. Gökdelenler bir bölgede toplansın, geri kalan yerlerde kentin silüeti bozulmasın istedik. 4 milyonluk bir kentte yüksek yapılara ihtiyaç vardır. Eski depoların fabrikaların olduğu bölgede hızlı bir şekilde dönüşüm yaşaması için o zaman başlayan ve bizim sahip çıktığımız planlama Liman Arkası, Salhane, Turan bölgesidir. Diğer yüksek yapılara ne Ahmet Piriştina ne de bizim dönemimizde izin verilmedi. Bu daha önceki dönemde verilmiş, kazanılmış imar hakları ile yapıldı” diye konuştu.

Siyasette kadının daha aktif görev yapması gerektiğine inandığını da belirten Başkan Kocaoğlu, 2019 yılı yerel seçimlerinin gençler ve kadınlar açısından çok daha iyi olacağını umduğunu söyledi. Başkan Kocaoğlu, seçimlerde esas mücadele edilmesi gereken konunun, İzmir’in oylarıyla İzmirlilerin seçilmesi olduğuna dikkat çekti.

Tarih: 8/3/2018
1218 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri