Yazdır Arkadaşına gönder
Kocaoğlu: Terörü lanetliyoruz
Kocaoğlu: Terörü lanetliyoruzİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 19 Aralık 2016 tarihinde Ankara’da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, Türk-Rus dostluğu için önemli çabalar harcayan bir diplomat olduğunu söyledi. Karlov’un yaşamını yitirmesinin ardından sosyal medya hesabından bir mesaj yayınlayan Başkan Kocaoğlu, “İki ülke için de çok önemli bir kayıp. Terörü lanetliyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile daha önce birkaç kez bir araya gelen Rus Büyükelçi, son olarak 85. İzmir Enternasyonal Fuarı nedeniyle 26 Ağustos 2016 tarihinde ziyarette bulunmuş ve İzmir’i “Türkiye’nin en muhteşem kentlerinden biri” olarak tanımlamıştı. Karlov, “Kente iki yıl önce de gelmiştim. Şimdi kendi gözlerimle görüyorum ki, kısa zamanda İzmir daha iyiye doğru gelişiyor” demişti.

Ziyarette iki ülkenin ilişkilerinin önemine ve halkların dostluğuna dikkat çeken Karlov, “Yakın geçmişte iki ülke arasında yaşanan sorunlar aşılabildiği için çok mutluyum. Bu döneme, Rusya Devlet Başkanımız ve Cumhurbaşkanınız St. Petersburg'da bir araya gelerek nokta koydu. Şimdi bizim en önemli hedefimiz, kaybolmuş zamanı tekrar kazandırıp daha ileri noktaya gitmektir. Benim de St. Petersburg'dan döndükten sonra ilk ziyaret ettiğim şehir İzmir oldu. Önümüzdeki aylarda Rusya ve Türkiye arasında ekonomi konusunda bir arama konferansı yapılacak. İzmir'in de mutlaka bunun bir parçası olması ve burada aktif rol oynaması gerekiyor” diye konuşmuştu.

Andrey Karlov, Rusya Cumhuriyeti’nin İzmir Enternasyonal Fuarı’na daha aktif olarak katılması gerektiğini de söylemişti.


Tarih: 20/12/2016
9366 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.