Yazdır Arkadaşına gönder
Kocaoğlu: Davalar konusunda Sayın Kıraç'ı eleştirmedim
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 1. Ege Yapı Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediye Meclisi kararlarına karşı açılan davalarla ilgili olarak İzmir Valisi Sayın M.Cahit Kıraç’ı eleştirmediğini söyledi. Konuşmasında 2004 yılından bu yana yaşanan süreçteki çifte standartları eleştirdiğini ve bu konuya dikkat çekmek istediğini vurgulayan Kocaoğlu, bazı yayın organlarında yer alan “Başkan Kocaoğlu Vali Kıraç’ı şikayet etti” biçimindeki haberlerin düzeltilmesini istedi. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nce yapılan basın açıklamasının ekindeki bant kaydı deşifresine göre, Aziz Kocaoğlu şöyle konuştu:

"Bir de ben Sayın Valimden af dileyerek ve Sayın Valimin bu konudaki yaptığı çabalara da teşekkür ederek bir konunun altını çizmek istiyorum. 2004 senesinde göreve geldiğimde başlayan bir dava. Valilik, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bütün meclis kararlarını Bayındırlık İl Müdürlüğü’ne gönderiyor. Bayındırlık İl Müdürlüğü inceliyor, evet bu planlamanın şu ilkesine uymamaktadır diyor. Getiriyor Vali Bey’e. Vali Bey de zaten bunu yasal olarak imzalamak zorunda. İmzalıyor ve dava açılıyor. Şimdi bu süreç başladı. Şimdiki Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Oğuz Kağan Köksal döneminde biz bu konuyu konuştuk ve o dönemki valimiz Bayındırlık Bakanlığı’na bir yazı yazdı. ‘Ben bunu mahkemeye götürmek zorunda mıyım?’ diye. Tabii ki Bayındırlık Bakanlığı’ndan cevabı bilinen bir soru.
Tabii ‘davayı açmanız gerekir, görevinizdir’ diye bir cevap geldi. Dün de gazetelerde vardı. Bize açılan davalar 160 civarında. Sakın ben özellikle, sayın Valimi, bu konuda kesinlikle zaten görüşüyoruz da devamlı. Bir genel bir şeyi size, Bayındırlık Bakanlığı’na anlatmak için konuyu açıyorum. 160 tane. İstanbul’a üç tane dava açmış valilik. Ankara’ya iki tane dava açmış, başka yerlerde hiç açmamış. Bunun şahsınız tarafından denetlenerek, her yaptığı Büyükşehir Belediyesi’nin yanlış mı, burada bir şey mi var, yoksa başka değişik bir uygulama mı var? Bunu şahsınıza ben arz etmeyi, mahkemelerde 160 tane davayı takip eden bir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak size arz etmek istedim.”

Tarih: 27/2/2010
524 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri