Yazdır Arkadaşına gönder
Kemal Karataş kıvamında İzmir projeleri
Ercan Sever
Ercan SeverBugünlerde bolca yapılan seçim kulislerinden birini bu köşeye taşımayı amaçlamıyorum. Kemal Karataş özelinde siyasi bir mesaj verme kaygım yok. Ancak geçenlerde kamuoyuna yansıyan ve kentle ilişkisi sadece mizah anlayışının enginliğiyle açıklanabilecek bazı projelerine dair düşüncelerimi ve ben de kendi projelerimi paylaşmak istiyorum.

Çok değil bir kaç hafta önce İzmir'deki yerel bir gazete gündemin gereğini yerine getirerek, seçimlere hazırlanan siyasi partilerin il başkanlarına İzmir’le ilgili projelerini sormuştu. Gazeteye yansıyan yanıtlardan; bazı il başkanlarının bu konuda hazırlıklı olduklarını gördük. Bazı parti temsilcilerinin ajandasında ise İzmir'deki muhtemel bir seçim başarısı durumunda ne yapılacağına dair, bırakın projeyi, notlar bile olmadığını gördük. Kentle ilgili gündemleri olmadığı gibi; ancak durumu kurtarmak için uydurulmuş, gelişi güzel ve anlamsız iddiaları “dev proje” diye takdim edenler de oldu maalesef. Yanıtlardan çıkardığımız bir diğer kategori var ki; o bence çok daha özel. CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş'ın İzmir'e yönelik “dev” projeleri de, işte bu özel kategorinin konusu. Kemal Karataş'ın gazeteye yansıyan projelerinden(!) Konak Meydanı'na yönelik düzenleme; hem sıra dışı, hem de tarihe not düşülecek cinsten. Konak Meydanı'ndaki tarihi Saat Kulesi ve Yalı Camisi'nin yerini değiştirmeyi planladıklarını söyleyen Kemal Karataş, bu cesur çıkışıyla sadece partisinde değil, bence siyaset tarihinin genelinde de kent projeleri ile adından hep söz ettirecek. Kemal Karataş’ın müthiş projelerinin verdiği heyecanla ben de bir kaç projemi açıklayarak ses getirmek ve kent tarihine geçmek istiyorum.

Proje 1: Konak Meydanı'nda sadece tarihi yapıların yerini değiştirmekle kalmayıp; külliyen meydanın yerini değiştirmek. Bu kapsamda Konak Meydanı ile Gündoğdu Meydanı'nın yerlerinin değiştirilmesi kente önemli bir hareketlilik sağlayacaktır.

Proje 2: Saat Kulesi'nin şimdiki yerinden alınarak, Karşıyaka Çarşı'ya taşınması. Neden Karşıyaka’nın da tarihi bir saat kulesi yok ki? Yıllardır Konak ve çevresinin nemalandığı saat kulesinden bundan sonra Karşıyaka’nın da nemalanması, kentin toptan gelişimine katkı sağlayacaktır, buna kimsenin itirazı olmaz sanırım.

Proje 3: Yalı Camisi ile Hisar Camisi’nin yerinin değiştirilmesi. Hisar Camisi’ni Kemeraltı esnafının hegemonyasından kurtarıp, farklı semtlerden insanların buluştuğu bir noktada yeniden hizmete açmak gayet adil bir hareket olacaktır. Dinamik bir kent istemiyor muyuz?

Proje 4: Saint Policarp ve Aya Vukla kiliselerinin şimdiki yerlerinden alınıp Bornova'ya taşınması. (Neden mi? İlle de bir neden mi lazım proje üretmek için? Kent için çalışıyoruz burada...)

Proje 5: İkiçeşmelik'teki iki çeşmeden birinin Yeşilyurt'a taşınması. (Böylelikle İkiçeşmelik yerine Tekçeşmelik adını kullanır, Yeşilyurt’u da belki tarihi-ticari bir merkez yaparız.)

Proje 6: Eskiizmir’in Kültürpark’a taşınması. Kentte eski hiçbir şey kalmasın. Kültürpark mı? Onu da Ege Üniversitesi kampusu içinde bir yere sıkıştırıveririz. Zaten fuarın da eski tadı yok.

Önerileri zenginleştirmek mümkün. Bu yaratıcı ve özgün projelerin devamını da, seçim sürecinde bazı siyasilerden duymaya devam edersek şaşırmayalım. Tabii hiç biri sanırım Kemal Karataş kadar cesur ve cömert olamaz bu konuda.
Bir süper fikir daha çıktı karşımıza geçenlerde. Karataş kadar olmasa da; adı iktidar partisinin Karabağlar Belediye Başkan adayları arasında geçen siyasinin, seçilmesi halinde Karabağlar'ın adını Akbağlar olarak değiştirmeyi planladığını da öğrendik. Bu müthiş ince zekayı da ıskalamamak gerekiyor. Söz konusu adayın hele bir de seçilmesi halinde İzmir projeleri konusunda Kemal Karataş'a dişli rakip olacağı görülüyor.

Tanrı İzmir'i korusun...


Tarih: 24/12/2008
14158 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.