Yazdır Arkadaşına gönder
Kahvesiz kahve, bademsiz badem ezmesi
Ercan Sever
Ercan SeverYediğimiz içtiğimizde doğalı aramayalı çok oldu. Kanıksadık ve artık gerçekçiyiz. Öyle katkısız gıda arama gibi boş heves peşinde değiliz. Ancak biraz insaf talep etmek hakkımız diye düşünüyorum. Şekerli gıdalarda glikoz yerine şeker kullanılmasını beklemek iyimser olabilir ama içtiğimiz kahvenin içinde gerçek kahve olmasını beklemek abartılı talep olmasa gerek. Yanlış okumadınız gerçekten bugün piyasada satılan taklit ürün şeker ve krema ile karışık kahvelerde kahve yerine kahve aroması kullanılıyor.

Doğala özdeş aroma tuzağı

Merdivenaltı üretimin kayıt dışı olduğu için insan sağlığını hiçe sayması bir şekilde anlaşılabilir. Tükettiklerimizde biraz daha dikkatli olursak sorunu aşarız. Asıl sorun anlı şanlı dev markaların sağlık kurallarını hiçe sayan yaklaşımları. Dev çikolata, bisküvi üreticilerinin şeker yerine glikoz, mısır şurubu gibi sağlıklı olmayan ürünler kullandıkları sır değil. Bunları ortaya çıkarmak için Uğur Dündar’ın araştırmacı gazeteciliğine de gerek yok. En yakın markete gidin ve adeta okunmamak için yazılmış içerik bilgilerine göz atın yeterli.

Geçtiğimiz günlerde büyük bir market zincirinden ünlü bir markaya ait badem ezmesi almak istedim. İçindekileri okuyunca tokat yemiş gibi oldum. Çünkü ürün içeriğinde her şey vardı, olmayan tek şey bademdi. Üretici badem ezmesini bademden yapmak yerine ne demekse ‘doğala özdeş aroma’ dan yapmış. Ezme ancak anıldığı ürün ile yapılırsa ezme olur. Yoksa halk sağlığını ezmiş olursun. Aynı şey içecekler için de geçerli. Marketlerde satılan markalı limonataların neredeyse tamamında limon yerine limon aroması kullanıyorlar. Aroma ifadesi aslında suçu hafifletmeye yönelik. Üretici, limon yerine kimyasal ile yaptık diyemediği için kulağa hoş geldiği için aroma ifadesini tercih ediyor.

Dondurmanın hala sütten yapıldığını mı zannediyorsunuz?

Dondurma mevsimi geldi. Reklamların tahrik ettiği dondurma tutkusu eyleme geçmeye başladı. Peki! yaz aylarının vazgeçilmezi dondurmanın da masumiyetini epey bir süredir kaybettiğini biliyor musunuz? markalı dondurmaların önemli bir bölümü süt yerine süttozundan yapılıyor.

Uygun olmayan koşullarda gıda üretiminin tarihi eski. Bu riske karşı korunmak amacı ile sığındığımız markaların bir bölümü ise tuzaklar ile dolu. Polisiye tedbirlerin sonuç getirmediği ortada. Tüketimden gelen gücümüzü,‘tüketmeme’ silahını kullanmaktan başka çaremiz yok.

Tarih: 5/6/2011
13275 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.