Yazdır Arkadaşına gönder
Kafkasör'e kıymayın efendiler...
Işık Teoman
Işık TeomanEşimden Karadenizliyim. Sinop-Ayancık arasında çok kez yolculuklar yaptık. 2008 yılında eşim Ayşe ile birlikte Sinop-Ayancık'tan çıkıp Sarp sınır kapısına kadar uzun bir yolculuk gerçekleştirdik. Girip çıkmadığımız, çadır kurup kamp yapmadığımız yayla kalmadı desem yeridir. Sonra bu beş bin kilometrelik gezi yazısı ve fotoğraflarını www.kentyasam.com sitesinde paylaştım.

Özellikle Karadeniz denilince, yeşile bulanmak istenince Trabzon'dan sonrası muhteşem. Deniz kıyı kenar çizgisi hiç sayılarak kondurulan çirkin görüntülü otoyola karşın, Karadeniz güzel mi güzel, özel mi özel... Ancak Uzun Göl ile başlayan talan hemen her yerde karşımıza çıktı. Hiç olmazsa yaylalar pırıl pırıl yerinde duruyor kimse elini sürmüyor diye düşünüyorduk. Ardından "Yeşil Yol talanı" çıktı. Şimdilik direnenler kazandı gibi görünüyor. Hükümet bu konuda "Bekleyelim görelim Politikası" izliyor olabilir diye düşünüyorum.

Akarsuların canını okuyan, doğal ortamı duman eden hidroelektrik santrallerinin (HES) ardından yeşilin ortasında maden aranacağı hiç aklıma gelmemişti... Ki biz Kafkasör Yaylası'nda yeşilin ortasında çadır kurmuş, kırmızı şarap yudumlamış sabaha kadar uyumamış ve keyfini doyasıya çıkarmıştık. Yüzlerce yıldır ayakta duran, bulutlar ile kardeşlik yaşayan devasa büyüklükteki çam ağaçlarının kokusunu içimize çekmiş, çam havasını minik şişelere doldurup İzmir'e getirmiştik, özlem duyduğumuzda içimize çekmek için...

Şimdi neler oluyor Kafkasör Cerattepe'de?.. İşadamı ve milletin ...na koyan Mehmet Cengiz'e ait Cengiz Holding bölgede maden aramak için harekete geçmiş. Bu bölgede yaşayan binlerce insan da bu çalışmayı durdurmak için günlerdir mücadele ediyor. İş makineleri talana başlamak için hazır bekliyor. 240 gündür nöbet tutan Artvinliler'in üzerine biber gazı sıkıldı, yetmedi, polis plastik mermi ile müdahale etti. O da yetmedi, çevik kuvvet jandarma ile birlikte yaylaya çıktı.

Aklıma ne düştü birden, sözlerinin Nazım Hikmet'e ait olduğu söylenir, paylaşmak istedim.

ay ışığı jandarmanın
süngüsünü yakıyor
mahpus yoldaş pencereden
jandarmaya bakıyor

ve diyor ki o, jandarma sen
kardeşimsin köylümsün
kırlarında salgın gezen
köyden geldin belki dün

jandarma biz sosyalistiz
dostuz yalnız biz sana
kurtuluşun bizimledir
elini uzatsana

jandarma sen ah bir bilsen
sana ne iş verdiler
belki bir gün zabit sana
köylünü kurşunla der

anan karın çocukların
köyünde aç kaldılar
ne hükümet el uzatır
ne ağadan medet var

jandarma biz sosyalistiz
dostuz yalnız biz sana
kurtuluşun bizimledir
elini uzatsana

Ancak öyle görünüyor ki, jandarmanın elini uzatmaya niyeti yok, böyle bir şiirden haberlerinin olduğunu sanmıyorum. Onlar şu anda verilen emirleri yerine getirip yaşatılmak istenen talana kolluk gücü olarak destek veriyor, vermeye de devam edecek gibi görünüyor.

Çevreciler direnecek, Artvinliler nöbet tutacak. Adam geçen yıl bu millete çirkin küfürler savurmuş, karşılığında bir miktar para cezası almıştı. Bıraksın millete küfür etmeyi... Kafkasör Yaylası'nda Cerattepe'nin canını okumasınlar da... Canım ona yanar. Varsın bizim namus elden gitsin...


Tarih: 17/2/2016
12456 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.