Yazdır Arkadaşına gönder
Kadifekale'de kentsel dönüşüm için seferberlik
Kadifekale'de kentsel dönüşüm için seferberlikİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Altay Mahallesi’nde yaklaşık 500 konutu boşaltarak yıkması ve bu alanı yeşillendirmesinin olası bir felaket yaşanmasının önüne geçilmesini sağladığı belirtildi. Bölgenin zemininde hareketlenme belirleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Kadifekale Altay Mahallesi’nde daha büyük bir sıkıntı yaşanmaması için seferberlik başlattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 24 kamyon, yedi iş makinesi ve 75 personelin Cuma gecesi başlattığı zemin yükünün hafifletilmesi için çalışmalarını ara vermeden sürdürdüğü açıklandı. İş makineleri ile zeminden alınan ağır toprak yükünün kamyonlarla taşınarak zeminin rahatlamasının sağlandığı dile getirildi.

1978 yılındaki Bakanlar Kurulu kararıyla “afete maruz bölge” ilan edilen Kadifekale’de 42 hektar alan üzerindeki İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, Birinci Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerinde 20 Temmuz 2006 tarihinde kamulaştırma kararı alınmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, heyelan bölgesinde bulunan 1968 yapı için 2007’de başlayan yıkımlar kapsamında şu ana kadar 1863 yapı yıkıldı.

Tarih: 25/2/2012
537 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri