Yazdır Arkadaşına gönder
K2 Çağdaş Sanat Derneği’nin AB Projesi “daire”
K2 Çağdaş Sanat Derneği’nin AB Projesi “daire”
K2 Çağdaş Sanat Derneği koordinatörlüğünde yürütülen, “Konuk Sanatçı” Programı Aracılığıyla STK’lar ve Kamu Kurumları Arasında Ağ Oluşturmak” başlıklı proje, AB hibe programınca desteklenmeye hak kazandı. Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Sivil Toplum Destek Programı çerçevesinde yürütülen proje, program çerçevesinde destek alan Türkiye genelindeki 10 projeden biri.Toplam bütçesi, 529 bin avro olan ve “Daire” kısa adıyla tanımlanan proje İzmir, Çanakkale, Hatay, İstanbul, Sinop, Diyarbakır, Mardin, Nevşehir ve Mersin olmak üzere Türkiye’nin dokuz ilinde uygulanıyor.

“Daire Projesi”, Türkiye’de sanat alanında çalışan kamu kurumları ve STK’ların güncel sanata ilişkin politika oluşturma ve karar alma süreçlerine dahil olmalarını sağlamak için kendi aralarındaki işbirliğini güçlendirerek sanat alanındaki kapasitelerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Proje Türkiye’den Göçebe Akıl (NomadMind) Tasarım ve Sanat Uygulamaları Derneği (İzmir), Troya Kültür Derneği (Çanakkale) ile Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin ve Slovenya’dan SCCA - Ljubljana Çağdaş Sanat Merkezi’nin ortaklığında hayata geçiriliyor.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan K2 Çağdaş Sanat Derneği Başkanı Ayşegül Kurtel, derneğin 20 ay sürecek proje için destek almasından mutluluk duyduklarını söyledi.Kurtel “Amacımız, konuk sanatçı programı uygulamalarıyla, dokuz pilot ilde kamu kurumları ve STK’lar arasındaki ilişkileri ve işbirliğini güçlendirmek. İzmir’de güncel sanat alanında 2006 yılından beri faal olan derneğimizin koordinatörlüğündeki bu projeyle, bireyler ve kurumları güncel sanat alanında üretim merkezli bir ortamda buluşturuyoruz” dedi.

Konuk sanatçı uygulamaları yaygınlaşıyor

“Konuk Sanatçı Programı” uygulamaları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşırken, bu yöntemle sanatçıların, mevcut yaşama ve çalışma ortamlarının dışında bir yerde konuk olarak belirli bir süreliğine yaşayıp üretim yapmalarına olanak sağlanıyor. Programlar, alanda çalışan kişi ve kurumlar arasında sosyal ağ kurulması bakımından da önem taşıyor.

Proje kapsamında, Seçici Kurul tarafından, dokuz ilde “Konuk Sanatçı Programı” uygulamalarını yürütmek üzere yurt içi ve yurt dışından, bu alanda bilgi ve deneyim sahibi dokuz sanatçı belirleniyor. Bu sanatçılar için projenin gerçekleştirileceği illerde yürüteceği programlara katılacak üçer konuk sanatçıyı belirlemek üzere, ulusal bir açık çağrı da yapılacak. Başvurular arasından, projenin uygulanacağı her il için katılımcılar, Danışma Kurulu tarafından belirlenecek. Programlara, söz konusu dokuz ilden yerel sanatçıların katılımı da kontenjan dahilinde gerçekleşecek.

Katılım başvuru formuna Temmuz ayının başında, www.daire.org.tr adresinden ulaşılabilecek.

15 Ocak 2019 tarihinde başlayan Daire Projesi, 14 Eylül 2020’ye kadar sürecek.


Tarih: 2/7/2019
1010 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.