Yazdır Arkadaşına gönder
İzmir'e küsmek...
Ercan Sever
Ercan Severİnsan kente neden küser? Farklı yanıtları olsa da, en azından benim aklıma ilk gelen neden; idealize edilmiş kent ve kentli algısı ile yaşananlar arasındaki derin uçuruma duygusal tepkidir. Kente yönelik tutkunun irtifa kaybetmesidir.

İş adamları, aydınlar, sivil toplum veya kanaat önderleri, hatta kent için düşünenler bu duyguya kapılırlar ara sıra. Kimi dönemsel yaşar bu duyguyu ve atlatır. Ama bazılarının tepkisi daha derindir. Aşılmaz ve kente tavır olarak döner. O güne kadar her anını ruhuna nüfuz ederek yaşanan kent ile araya mesafe konmaya başlanır. Genelde 'ilgisizlik' veya 'vefasızlık' temelinde örgülenen küskünlük, içe dönmeyi, dışa kapanmayı beraberinde getirir. İzmir'e küsenlerin tercih ettiği temel iki yol; ya içe kapanarak üretmemeye başlamak ya da kenti terk etmektir.

Son yıllarda ne çok tanık olduk sanat, yazı ve iş dünyasından İzmir ile aralarına mesafe koyanlara. İzmir'in çok derin olmayan sanat dünyasında yer bulamayan, maddi zorluklar yaşayan İzmirli çok sayıda sanatçı soluğu İstanbul'da aldı. İş dünyasında küsenler ise adeta refleks halinde bu kente yatırım yapmamayı başladılar. Belki de en pragmatik tavır bu. Yatırım için İzmir'de inat edenler ise bedel ödediler, küçüldüler.

Küsenler elbette bu kentin gönüllüleri, karşılıksız sevenleri. Gittiler ama İzmir sevgilerini yüreklerinin bir köşesinde korumaya aldılar. Küsmenin de tetiklediği zorunlu göç İzmirli tiyatrocuların, ressamların mekanlarını değiştirdi ama İzmir sevgilerine dokunamadı.

Mağrur bir küsme şekli de gazetecilerin, yazar, çizerlerin tepkisi olarak beliriyor. Her daim İzmir için kalem oynatanlar, hep yokluklar ve tasfiyeler ile boğuştu. Önemli bir kısmı medya dışına savruldular. İzmir'e küstüler, çünkü o hep mücadele ettikleri kentin kendilerine sadece yokluk ve yoksunluk getirdiğini düşündüler. Çığlıklarına kulak kabartılmadığına inandılar.

Bir kentin büyüklüğü ve özelliği biraz da küskünleri ile orantılı herhalde. İzmir her şeye rağmen büyülü bir şehir. Küsenlerin çokluğu İzmir sevgisinin büyüklüğünü de ortaya koyuyor.

Tarih: 31/10/2008
14252 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.