Yazdır Arkadaşına gönder
İzmir, müzeler ve turizm
Serdar Çelenk
Serdar Çelenkİzmir'de turizm, sahip olduğu değerlere rağmen maalesef çok yavaş gelişme gösteriyor. Bunun pek çok nedeninin yanında, turistlerin zaman geçireceği müzelerin eksikliği ve işlersizliği de önemli bir neden.

Avrupa ve Amerika'daki kentlerde 50'li, 100'lü rakamlarla ifade edilen müze sayısı İzmir'de 3 - 5 taneyi geçmiyor. Olanlar da işlevsizlik ve fiziki zorluklar içeriyor.

İzmir'in en önemli müzeler; Varyant'taki Arkeoloji ve Etnografya müzelerine turist otobüslerinin yanaşması mümkün değil. Burada ne otobüs durabiliyor, ne de insanlar karşıdan karşıya geçebiliyor. Otobüs parkı mı? Şaka yapıyorsunuz herhalde...

Arkas Sanat Müzesi, Kültürpark Sanat ve Tarih Müzesi, Oyuncak Müzesi gibi elle tutulur birkaç müze var. 8500 yıllık tarih, ama müze fakiri bir kent.

Belediyelerin müzeleri var, Mask Müzesi, Karikatür Müzesi gibi... Bence müze adını ucuzlatıyorlar sadece...

Restorasyonu yılan hikayesine dönen Atatürk Müzesi'nin de eli kulağında, açılınca göreceğiz nasıl olduğunu.

Malum, Efes Müzesi iki yıl kapalı kaldı, milyonlarca lira para harcandı. Güzel tarafları da var ama, içime sinmedi bir türlü. Kasvetli, bir konseptten, bütünlükten uzak. Yapanlara bakarsanız, harika bir iş...

Çocukların gezmesi gereken yerde bir çocuk tuvaleti bile yok. Müzenin en değerli parçası Artemis heykelini boru ile sabitlemişler. Müzecilik tarihinde bir ilk herhalde...

İzmir ve çevresinin dünya çapında müzelere ihtiyacı var. Ama müze diyebileceğimiz müzelere.

Mesela neden sağlık müzemiz yok bir tane? Antik Çağ'ın en meşhur Bergama, Smyrna, Allionoi, Knidos asklepionları burada değiller miydi? Ünlü doktorlar Galen, Rufus, Soranus bu topraklarda yetişmediler mi? Manisa Şifahanesi, Karantina Adası, Tahaffuzhane başka bir coğrafyada mı bulunuyorlar?

Konak'taki eski Devlet Hastanesi veya Urla Karantina Adası'ndaki Tahaffuzhane sağlık müzesi olsun örneğin.

Peki, Bergama Arkeoloji Müzesi içindeki Etnografya Bölümü restore edilen bir Osmanlı konağına alınsa, boşalan salon da Asklepion Sağlık ve Galen Salonu olarak düzenlense... Olmayacak bir dua mı sizce?

İzmir'e müze gibi müzeler istiyoruz, adına yakışır...

Hadi bakalım, dersimize çalışalım. Yavaş yavaş da olsa sonuca ulaşalım.

Tarih: 1/6/2015
10842 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.