Yazdır Arkadaşına gönder
İzmir'de tekne turları
Serdar Çelenk
Serdar Çelenkİzmir deniz kenti, İzmir liman kenti, ama denize uzak. Ya Avrupa? Avrupa'da en küçük göl bile hem ekonomik hem de turistik olarak kullanılıyor. Bizde ise derya var dibimizde, ama biz ona uzakız.

İstanbul biraz daha iç içe sanki. Boğazı, adaları, her iki yakada kıyıları. Boğaz'da balık tutanlardan, Boğaz turu yapanlar, Adalara sürekli gelip gidenler, bir tarafta çalışıp, diğer tarafta oturanlar?

İzmir'in denizle ilişkisi Karşıyaka'ya vapurla geçmek, bir de Pasaport'ta denizin kenarında çay içmek. Şimdi çayınızı da yolun karşı tarafında içebiliyorsunuz, yeni kıyı düzenlemesinden sonra. Bunun dışında İzmir Belediyesi'nin yaz aylarında düzenlediği adalar turları.

Koca Körfez bomboş. İzmir Limanı'na giden dev gemileri saymazsanız tabii.

Şimdi soralım; İstanbul'da her gün turistler yüzlerce tur teknesi ile Boğaz turu yaparken, İzmir'de Körfez turları neden yapılmaz. İzmir'de sadece turistik otellerde geceleyen yerli-yabancı turist sayısı 7-8 bin. İzmir'de yaşayan insan sayısı dört milyonu aştı. Bunlardan hiç biri de mi böyle bir tura katılmak istemez. Tabii ki ister. Peki sorun nerde? Sorun yeni fikirlere uzak duran İzmir'li girişimciler.

En kısa zamanda, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de desteği ile rehberli Körfez tekne turları başlatılmalı. Pasaport'tan kalkan tekneler kıyıya yakın İnciraltı yönüne doğru gider ve oradan Bostanlı'ya geçip, Karşıyaka, Bayraklı üzerinden Pasaport'a geri döner. Rehber de mikrofondan İngilizce ve Türkçe olarak İzmir'in kısa tarihini ve gezilecek yerlerini, özelliklerini anlatır.

İstanbul'daki Boğaz turu gibi bir saat sürecek bu tura başta İzmirliler'in çok ilgi göstereceğine inanıyorum. Otellere konulacak tanıtım buroşürleri ile de İzmir'e gelen bireysel ve grup halindeki yabancı konuklara güzel bir aktivite sunulmuş olur.

Haydi var mısınız bir denemeye?

Tarih: 23/6/2015
11952 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.