Yazdır Arkadaşına gönder
İşler: Direkt seferler İzmir turizminin gelişimine ivme kazandıracak
İşler: Direkt seferler İzmir turizminin gelişimine ivme kazandıracak
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği'nin (ETİK) Nisan ayı yönetim raporu, yılın ilk dört ayında toplam 321 bin 182 ziyaretçi ağırlayan İzmir turizminin yükselişini ortaya koydu. Yabancı ziyaretçi sayısında son beş yılın en yüksek düzeyine ulaşıldı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, “Direkt seferlerin başlaması ve sefer sayısının artması hedef pazarlardaki hareketliliği arttıracak ve İzmir turizminin gelişimine ivme kazandıracaktır” dedi.

ETİK'in özel yönetim raporlarının 60. sayısında İzmir turizminin Nisan ayı analizine ve 2019 yılının ilk dört ayının değerlendirmesine yer verildi. Rapora göre, İzmir’e 2019 yılının dördüncü ayında gelen toplam ziyaretçi sayısı 2018 yılına göre yüzde 25,5 arttı. Yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 53,9 artarken, vatandaş ziyaretçi sayısı yüzde 0,2 artış gösterdi.

İzmir turizmi 2019 yılının Nisan ayında 72 bin 395’i yabancı, 52 bin 654’ü vatandaş olmak üzere toplam 125 bin 49 ziyaretçi ağırladı. Nisan ayında İzmir’e yabancı ziyaretçilerin 64 bin 363’ü hava yoluyla, 8 bin 32’si deniz yoluyla geldi. Nisan ayında yabancı ziyaretçilerin hava yoluyla girişlerinde bir önceki yıla göre yüzde 60,2, deniz yoluyla girişlerinde ise yüzde 16,9 artış görüldü. 2019 Nisan ayında yabancı ziyaretçilerin toplam girişlerinin yüzde 83,9’unu hava yolu, yüzde 10,9’unu deniz yolu girişleri oluşturdu.

Dört aylık dönemde İzmir’e gelen toplam ziyaretçi sayısı 2018 yılına göre yüzde 7,4 arttı. Yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 24 artarken, vatandaş ziyaretçi sayısı yüzde 4,4 geriledi. İzmir turizmi Ocak - Nisan döneminde 153 bin 851’i yabancı, 167 bin 331’i vatandaş olmak üzere toplam 321 bin 182 ziyaretçi ağırladı. İzmir’e Ocak - Nisan döneminde yabancı ziyaretçilerin 112 bin 916’sı hava yoluyla, 40 bin 935’i deniz yoluyla geldi.

2019 yılının Ocak - Nisan döneminde yabancı ziyaretçilerin hava yoluyla girişlerinde bir önceki yıla göre yüzde 10,9, deniz yoluyla girişlerinde ise yüzde 83,9 artış görüldü. Bu dönemde yabancı ziyaretçilerin toplam girişlerinin yüzde 80.8’ini hava yolu, yüzde 19,2’sini deniz yolu girişleri oluşturdu.

2019 yılının Nisan ayında İzmir’e giriş yapan ilk on ülke Almanya, Hollanda, İran, İngiltere, KKTC, Fransa, Yunanistan, Belçika, Filipinler ve Ukrayna olarak olarak sıralandı. 2019 yılının Nisan ayında KKTC, Yunanistan, Filipinler, Avusturya ve İtalya’nın dışında, ana pazarların büyük bölümünden gelen turist sayısında artış görüldü.

İzmir’e en çok turist gönderen Almanya ve Hollanda pazarlarından gelen turist sayısının son beş yılın en yüksek düzeyine ulaştığını belirten TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, hedef pazarlardaki artışın önümüzdeki aylarda sürmesinin beklendiğini söyledi. İzmir’e gelen turist sayısının artışında direkt seferlerin önemli rol oynadığının altını çizen İşler, şu görüşleri dile getirdi:

“Bu yıl Jet2 Holidays’in ardından Corendon Havayolları’nın direkt seferleri önümüzdeki ay başlıyor. İzmir’i uçuş üssü olarak belirleyen Corendon, yedisi Almanya ve biri Hollanda’dan olmak üzere sekiz şehirden seferler başlatacak. Katar Havayolları’nın 160’dan fazla uçuş noktasıyla bağlantılı İzmir – Doha seferleri de 23 Mayıs’ta başlayacak. Direkt seferlerin başlaması ve sefer sayısının artması hedef pazarlardaki hareketliliği arttıracak ve İzmir turizminin gelişimine ivme kazandıracaktır.”.


Tarih: 14/5/2019
524 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.