Yazdır Arkadaşına gönder
İngiliz Amy, Denizlili Özay, Kerküklü Abdurrahman...
Ercan Sever
Ercan Severİngiliz Amy Winehouse,
Denizlili Özay Gönlüm,
Kerküklü Abdurrahman Kızılay...

İngiliz şarkıcı Amy Winehouse ’un genç yaşta tartışmalı ölümü dünyada olduğu gibi ülkemizde de geniş yankı buldu. Sıra dışı yaşamı onu bağlar ama caz gırtlağı ile müthiş bir ses ve yetenekti.

Dünyaca ünlü bir sesin vakitsiz kesilmesinin, medyada geniş yer almasına, köşe yazarlarını derin üzüntüye boğmasına söylenecek söz yok. Ancak Türk müziğinin eşsiz çınarları aramızdan ayrılırken farkında olmayanların, kalem oynatmayanların İngiliz sanatçıya ağıtlar yakmasından derin sonuçlar çıkarabilirsiniz.

İngiliz şarkıcı Amy Winehouse’un ölümü sonrası medyadaki yansımasına şehit haberleri ile yapılan kıyaslama belki duygusal olarak meşru olabilir ancak farklı şeylerin karıştırılmasıdır. İngiliz şarkıcıya Türk medyasında yakılan ağıtlar eğer kıyaslanacaksa bu halkın müziğinin temsilcilerinin aramızdan ayrılmasına gösterilen ilgi ile kıyaslanmalıdır.

Daha acısı dinmeyen Kerküklü Türkmen ozan Abdurrahman Kızılay’ın ölümüne gazetelerinde pul kadar yer veren veya vermeyenlerin aydın olarak anıldığı coğrafyada, bizde olduğu gibi kültürel zemin kaybı kaçınılmazdır. Kimlik dil ile ifade ediliyorsa Türkiye dahil Orta Doğu’da on milyonların yüzyıllar içinde Türkçe yerine farklı dilleri ikame ederek gönüllü kimlik kayması yaşaması O dilin sahipsizliğindendir.

Kendi ozanına sahiplenmeyen, yokluğuna üzülmeyenlerin başka dilin şarkıcılarına üzülmesi kimlik ve kültürel zemin kaymasının hala devam ettiğinin, edeceğinin göstergesidir.

Kerkük divanı, hoyratı, Halep barakı dinlediniz mi bilmiyorum ama dinlemediyseniz aynı dil, tarih, kültür ve coğrafyayı paylaştığınız hüzünlü milyonlar ile duygusal olarak kopmuşsunuzdur. Medyadaki programlarında, köşelerinde Abdurrahman Kızılay’dan sakındıkları ilgiyi İngiliz şarkıcı Amy Winehouse’a cömertçe sunanların etkin olduğu toplumlarda; dilin, kültürünün geleceği bilinmezlikler ile doludur.

Birkaç yüzyıl öncesine kadar Cezayir, Mısır, Yemen, Tunus, Suriye, Lübnan’da yaşayan geniş Türk topluluklarının zaman için önce dillerini ardından kimliklerini kaybetmesinin bizlere çıkaracağı derslere daha çok çalışmamız lazım. Kerküklü Abdurrahman’a Denizlili Özay’a değil de İngiliz Amy’e daha yakın hissederseniz kendinizi Ülke Özel Akagündüz’ün “Kayıp Türkler” gibi daha binlerce kitap ve araştırmaya konu olursunuz.

Tarih: 28/7/2011
13662 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.