Yazdır Arkadaşına gönder
Helal Expo'ya katılacak firmalara tanıtım
Helal Expo'ya katılacak firmalara tanıtımİstanbul’da bu yıl 29 Kasım – 02 Aralık 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan 6. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı ve Dünya Helal Zirvesi’ne katılacak olan İzmir’deki kurum ve kuruluşların temsilcileri İzmir Valiliği’nde düzenlenen toplantıda bir araya geldi.Katılımcılara fuara ilişkin bilgi verildi.

Vali Yardımcısı Cemil Özgür Öneği başkanlığındaki toplantıya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Tarım Orman Müdürlüğü, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Selçuk Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, otel yöneticileri ile fuarı düzenleyen DiscoverEvents firması yetkilileri katıldı.

İzmir Vali Yardımcısı Celal Özgür Öneği, İzmirli kurum ve kuruluşlar için İzmir Valiliği’nin fuarda 100 metrekarelik bir alanda tanıtım olanağı sağlayacağını belirtti. Vali Yardımcısı Öneği, İzmir’den zeytin ve zeytinyağ, kuru üzüm, incir üreten firmaların yanı sıra son yıllarda dünya çapında dikkat çeken ve marka olma yolunda ilerleyen abiye ve gelinlik sektörünün de fuara ilgili olduğunu belirtti.

Pazar payı artıyor

Helal ticaretin tüm dünyada 4 trilyon dolarlık bir hacmi bulunduğunu ve bu hacmin her geçen gün arttığını belirten DiscoverEvents Fuarcılık Şirketi yetkilisi Yunus Emre Köseoğlu, şu an bu pazarda Malezya’nın hakim konumda olduğuna değindi. Köseoğlu, bu pazarın 2 trilyon dolarlık kısmının finans, bir trilyon dolarlık kısmının gıda, 250 milyar dolarlık bölümünün turizm, 750 milyar dolarlık bölümünün ise diğer sektörleri kapsadığını dile getirdi.

Türkiye’nin üretim kapasitesiyle helal ticarette dünya liderliğine aday olabileceğini kaydeden Köseoğlu “Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde, bu yıl altıncısı düzenlenecek fuarın ana teması ‘Helal ve Sağlıklı Yaşam, Farkındalık ve Sürdürülebilirlik’ olarak belirlendi. Fuarda uluslararası katılımcılar genel katılımın yüzde 40’ını oluşturuyor.Katılımcıların bir çoğu İslam İşbirliği Teşkilatı OIC ülkelerinden.Geçtiğimiz yıl 28 bin 800 ziyaretçinin katıldığı fuarda bu yıl 40 bin yerli ve yabancı ziyaretçi bekleniyor. 200 yerli, 150 yabancı fuar katılımcısının da yer alacağını öngörüyorz. Bu çok önemli ve ciddi bir ekonomi” dedi.

Cat Stevens konuşmacı

6. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı ve Dünya Helal Zirvesi, Yenikapı’daki İstanbul Yeni Fuar Alanı, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek. İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) ve İslami Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) işbirliğiyle gerçekleştirilen fuara gıda, ambalaj, ilaç, kozmetik, turizm, tekstil, eğitim ve finans sektöründeki firmalar katılacak. Fuarda Afganistan, Ürdün, Arnavutluk, Endonezya, İran, Pakistan, Bangladeş, Hırvatistan, Cizayir,Fas, Filistin,Katar,Lübnan, Malezya, Nijerya, Libya, İspanya, SriLanka, Hindistan, Güney Kore, Belçika, Hollanda, Fransa, İngiltere, Suudi Arabistan, Tayland’dan firmalar yer alacak. Ülke temsilcileri için ikili görüşmeler gerçekleştirilecek.

Fuar süresince helal gıda, helal kalite standartları, helal ilaç, helal turizm ve otellerde hilal derecelendirme, İslami finans, helal yaşam konularında toplantılar düzenlenecek. Fuara Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu da etkinlikleriyle katılırken, son gün Dünya Helal Zirvesi Aşçıları Yarışması yapılacak.

Fuarda bu yıl ünlü sanatçı Yusuf İslam (Cat Stevens)’ın da konuşmacı olması bekleniyor.

KOSGEB tarafından da desteklenen fuarda İzmirli kurum ve kuruluşlar 100 metrekarelik bir alanda temsil edilecek.

Tarih: 21/9/2018
1050 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri