Yazdır Arkadaşına gönder
Hayallerinizi 2020'ye bile ertelemeyin!
Alev Göral
Alev GöralHer bir yıla girerken umutlarımız vardır. Yaşadığımız yılda bulamadıklarımızı hep bir sonraki yıldan dileriz. Her yeni gelen yılın bize güzellikler getireceğini umut eder, geçirdiğimiz yılınsa yaşanmışlıklarına dertleniriz. Yeni yıl için kendimize hedefler koyar, bir sonraki yıl ile birlikte çok şeyin değişebileceğini hayal ederiz.

Oysaki yenilikler, yenilenmeler gireceğimiz yılda değil, içimizdeki yaşama sevincindedir. Moralimiz yüksekse, yaşam ile barışık isek hiçbir şeyi bir sonraki yıla ertelemeye ihtiyaç duymayız. Olumsuzlukları tarihlere atamayız. Başlangıçları rakamlandırmayız.

Yaşama sevinci varsa içimizde, moralimiz yüksek, sağlığımız yerinde ise hiçbir şeyi ertelemenin bize faydası olmadığını biliriz. Rejimleri pazartesileri başlatmaz, yeni başlangıçlar için yeni yılın girmesini kovalamayız. Bir şeyleri ertelemek, bir yerlere ötelemek ve bahane etmek sadece ve sadece kendimizden kaçıştır çünkü. Tembelliktir, yürekli olamamaktır. Mantıklı, cesur ve hayatı seven insanlar, zamana sığınmazlar... Hedef belirler, karar verir ve gerçekleştirirler.

Şimdi "2019 nasıl geçti?" diye sorsak her birimize, milyonlarca yorum alırız. Hele ki, "2020'den umutlarınız nedir?" desek, hayallere sınır koyamayız. Oysa şu bir gerçektir ki, bir sonraki yıl mucizeler ile gelmeyecek. Ülkede pahalılık bitmeyecek, kadın ölümleri 2020'de son bulmayacak, çocuk tacizleri ortadan kalkmayacak. Siyasiler bugün ak dediklerine, yarın kara deyip, bizleri aptal yerine koymaktan vazgeçmeyecek!

Peki, biz bunları düşünerek umutsuzluğa kapılacak ve 2020'den beklentilerimizi askıya mı alacağız? Tabii ki hayır... Bizler yapabileceklerimize kendimizi odaklayacağız.

Örneğin 2020 yılı içinde daha üretici olmayı hedefleyeceğiz. Kadın ölümlerine, çocuk tacizlerine sessiz kalmayacağız. Pahalılıktan ağlayıp, her gün ağız değiştiren siyasilere boyun eğmeyecek, ülkenin refahı için ışık olabilecek platformlarda yer almayı tercih edeceğiz. Çocuklarımıza örnek olmaya devam edecek, onları daha iyi bir gelecek için doğru bildiğimiz yolda yetiştireceğiz. Mutsuz olduğumuz iletişimlerden ah lanmaya devam etmek yerine, çözüm üretmeyi tercih edeceğiz.

Kısacası, sorun değil, çözüm odaklı olacağız. Ama bunu 2020'ye atfetmeyecek, çözümleri yeni yıla ötelemeyecek, her doğan günün yeni bir başlangıç olduğunu düşünerek, yılı yargılama kolaylığına kaçmayacak, anı, günü, olayları kendi vizyonumuzda ve kendi zaman çizelgemizde değerlendireceğiz. 2019'a günahları yükleyip, 2020'ye tüm umutları bağlamayacağız.

Bilmemeniz gereken tek bir şey var; siz çok özel ve değerlisiniz...

Gülümsemek ve mutluluk bulaşıcıdır.

Kıymetinizin bilindiği ortamlarda olmanız dileği ile sağlıklı, huzurlu, mutlu ve bol gülümsemeli bir yıl dilerim.

Şimdiden iyi yıllar...

Tarih: 10/12/2019
668 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.