Yazdır Arkadaşına gönder
GSM ’de tarife ve paket çokluğu sadece fatura köpürtüyor
Ercan Sever
Ercan SeverMedya reklamlarında GSM operatörleri birinciliği kimseye kaptırmıyor. Operatör firmalar, müşterilerini ve müşteri adaylarını reklam bombardımanı ile tavlamaya çalışıyor. Hedef daha fazla tükettirerek gelir artırmak. Buraya kadar her şey normal. Ancak gelin görün ki gün boyu maruz kaldığımız bu reklam bombardımanı inanılmaz kafa karışıklığına neden oluyor.

TV ekranlarında veya gazete sayfalarında karşımıza çıkan tarife ve paket reklamları daha ucuza konuşmayı vaat etse de gerçek asla böyle olmuyor. GSM şirketlerinin reklamlarında ön plana çıkardıkları tarife veya paketleri, izleyenlerde; “Hah, tamam, bu benim için en uygunu” hissini uyandırıyor. Bu hisse bir iki defa kapılarak tarife veya paketini değiştirmiş birisi olarak bu değişikliklerin faturamı kabartmasından başka bir özelliğini görmedim.

Gün geçtikçe benim ile aynı kaderi paylaşanların sayısının hızla arttığına tanıklık yalnız olmadığım duygusu vermesi nedeni ile beni sevindiriyor. Sohbetlerde hemen herkes reklamların savurması ile geçtikleri yeni tariflerin kendilerine pahalıya mal olduğunu söylüyor.

Kirli reklamlar kafa karıştırıyor

Benim diyen matematikçilerin çözemeyeceği karışıklıktaki GSM reklamlarının tek gerçeği, hangi tarifeye geçerseniz geçin ödediğiniz fatura tutarı asla azalmıyor. Reklamları ise mesaj kirliliği dışında hiçbir şey ifade etmiyor.

Toplum olarak iletişimi özellikle de telefon, internet ile iletişimi bağımlılık derecesinde çok sevdiğimiz bir gerçek. Telefon cihazlarının en afililerini, en pahalılarını tercih ediyoruz. Kullanmadığımız bir yığın özelliğe sahip cihazlara büyük bedeller ödüyoruz. Ve uzun konuşma seanslarımız...

Sokakta tanıdıklarına selam vermeye üşenen insanların telefondaki ihtiraslı konuşmaları psikolojinin konusu olmakla birlikte cebimizi yakan bu iletişim fiyatlandırmasını vahşice buluyorum. Fakirinden orta hallisine GSM operatörlerine her ay ödediğimiz tutar aslında hayatın bir çok zenginliğini ıskalamamıza neden oluyor.

Çok değil, 15-20 yıl önce gider hesaplarımızda yeri olmayan telefon iletişimi bugün mutevazi gelirlerimizin en önemli ortağı. Rekabetin artması faturalarımızı azaltmıyor. Umarız GSM operatörlerini devre dışı bırakacak bir iletişim sistemi ile köpüklü faturalara ödediğimiz gelirlerimizi daha insanca yaşamaya ayırabiliriz.

Tarih: 20/10/2010
13699 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.