Yazdır Arkadaşına gönder
Genç piyanist Çakmur dünya birincisi
Genç piyanist Çakmur dünya birincisi
Genç piyanist Can Çakmur, Japonya’da bu yıl onuncu kez düzenlenen Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması’nda birinci oldu. Uluslararası yarışmalarda pek çok ödülü bulunan genç piyanistin başarısı sanatseverleri gururlandırdı.

10. Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması’na dünya genelinden yaklaşık 400 piyanist başvurdu. DVD üzerinde yapılan incelemeler sonucu davet edilen 95 kişiden 88'i yarışmaya katıldı. Türkiye’den piyanist Can Çakmur, Çin Halk Cumhuriyeti’nden 13, Japonya'dan 25, Rusya'dan 14, ABD'den dört, Ukrayna'dan üç piyanistle yarıştı.

İzmir unutulmaz Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur'un torunu Can Çakmur, elemelerde önce 24, sonra 12 kişi arasına girdi ve son elemede de altı finalistten biri oldu. Çakmur, final konserinde Franz Liszt’in 1. Piyano Konçertosu’nu Şef Ken Takaseki yönetimindeki Tokyo Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirdi. Pyotr Ilyiç Çaykovski'nin 1. Piyano Konçertosu’hu seslendiren Atsushi Imad ile Sergey Rahmaninov'un 3. Piyano Konçertosu'nu seslendiren Hyuk Lee’yi geride bırakan Çakmur, yarışmayı birincilikle tamamladı.

Yarışmanın birincisi piyanist Can Çakmur, 3 milyon Yen para ödülünün yanı sıra altın madalya ve başarı belgesi kazandı. Çakmur, 2020 yılı Mart ayı sonuna kadar büyük orkestralarla solo resitaller ve performanslar da içinde olmak üzere, Japonya'da ve dışında en az on konser verme fırsatı elde etti.

Japon Hükümeti, eğitim ve basın yayın kuruluşlarınca desteklenen Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması, Japonya’nın Hamamatsu kentinin kuruluşunun 80. yıl dönümü anısına 1991 yılında başlatıldı. Bu uluslararası kültürel etkinlik, her üç yılda bir müzik ve müzik enstrümanları kentinin tarihini ve geleneğini kutlamak için düzenleniyor.

Yarışmanın amacı, müzik ve kültürün gelişimini, uluslararası kültürel değişimleri özendirmek. Yarışmayla dünyanın dört bir yanından gelecek vaat eden genç piyanistlere günlük çalışmalarının ürünlerini sergileme fırsatı verilmesi, müzisyenlerin beslenmesine katkıda bulunması hedefleniyor.


Can Çakmur, 2017 yılının Eylül ayında İskoç Uluslararası Piyano Yarışması’nın birinci aşamasında Frédéric Chopin’in “Etude op 10 No 7” adlı eserini seslendirmişti.

Can Çakmur kimdir?

Can Çakmur 1997 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul Müzik Festvali, Bodrum D-Marin Klasik Müzik Festivali, Ankara Uluslararası Müzik Festivali ve Notti Romana al Teatro di Marcello gibi saygın festivallerde yer aldı. Lütfi Kırdar KM, Boğaziçi Albert Long Salonu, Bilkent Konser Salonu, Eindhoven Muziekgebouw, Atheneum, CRR Konser Salonu ve Glasgow Kraliyet Konser Salonu gibi pek çok önemli salonda konserler verdi. 2014 yılında Ender Sakpınar yönetiminde Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası ile sezon açılış konserinde ve 43. İstanbul Müzik Festivali'nin açılış konserinde Sascha Goetzel yönetiminde BİFO ile sahneye çıktı. Bunun yanında Çakmur, klasik müziğin nadir seslendirildiği Ordu ve Tokat'ta da resitaller verdi. Çakmur bugüne dek Thomas Søndergård, Gürer Aykal, Ender Sakpınar, Sacha Goetzel, Burak Tüzün, Alfonso Scarano, İbrahim Yazıcı, Joan Pages Valls, Modestas Barkauskas gibi çok değerli şeflerle birlikte çalışma olanağı buldu.

2018 yılı 10. Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması ve 2017 İskoç Uluslararası Piyano Yarışması birincisi olan genç sanatçı, pek çok uluslararası yarışmada ödülün sahibi oldu. 2012 yılında 22. Roma Uluslararası Piyano Yarışması'nın A Kategorisi'nde "Primo Premio Assoluto" ödülünü elde etti. Sonraki yıl Güher ve Süher Pekinel Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler projesine kabul edildi. 2014 yılında Pianale Junior Akademi ve Yarışması'nda gösterdiği performans nedeniyle akademi için burs ve EMCY (Avrupa Gençlik Müzik Yarışmaları) Ödülü’nü kazandı. Bu ödül ona Eindhoven Muziekgebouw'da bir resital verme olanağı sundu. Aynı yıl Weimar'da düzenlenen 4. Franz Liszt Genç Piyanistler Yarışması'nda üçüncülük ödülü ve Bartók Özel Ödülü’nün sahibi oldu. 2014 yılındaki başarıları sebebiyle Çakmur, 5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde "Yılın Genç Müzisyeni (18 Yaş Altı)" ödülüne layık görüldü. 2016 yılında 10. Balys Dvarionas yarışmasında ilk üç katılımcı arasında yer alarak “Laureate” ödülü (sıralama açıklanmadı) ve ayrıca iki özel ödül kazandı.

Can Çakmur, piyanoya Leyla Bekensir ve Ayşe Kaptan ile başladı. 2009-2015 yılları arasında Türkiye'de Emre Şen ile çalıştı. Bu dönemde Jun Kanno ile çalışmalarının onun müzikal gelişiminde büyük bir etkisi oldu. 2012 yılında Paris’te Schola Cantorum okuluna kabul edildi ve burada Marcella Crudeli ile çalıştı. 2014 yılında bu okuldan en yüksek not ile "Diplôme de Virtuosite" aldı. Çakmur, 2012 yılından itibaren aralarında Alan Weiss, Arie Vardi, Ewa Kupiec, Leslie Howard, ve Robert Levin’in de bulunduğu pek çok değerli sanatçıyla Mendelssohn-Akademie, The Holland International Music Sessions, Liszt-Akademie Schillingsfürst ve Liechtenstein Uluslararası Müzik Akademisi gibi akademilerde çalışma olanağı buldu. Çakmur aynı zamanda Liechtenstein Uluslararsı Müzik Akademisi’nden burs alıyor ve akademi tarafından sunulan etkinliklere düzenli olarak katılıyor. Eğitimini Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar'da Grigory Gruzman ve Belçika'da Diane Andersen ile sürdüren genç piyanist, TÜPRAŞ tarafından desteklenen Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler'in bir parçası. Can Çakmur, bu çerçevede kendisine sağlanan Yamaha kuyruklu piyanoda çalışmalarını sürdürüyor.


Tarih: 25/11/2018
5428 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.