Yazdır Arkadaşına gönder
Gaziemir’de basın özgürlüğü anıtı açıldı
Gaziemir’de basın özgürlüğü anıtı açıldıGaziemir Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle yaşama geçirilen Gazeteciler Parkı ile Basın Özgürlüğü Anıtı, Gazeteci Hasan Tahsin’in 99. ölüm yıl dönümünde törenle açıldı. Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, “Demokrasi uğruna yaşamını yitiren kalemi keskin, yürekli gazetecileri unutmadık, unutturmayacağız!” dedi.

Sevgi Mahallesi Pirenlik Mevkii’nde yapılan park,10 bin metrekarelik alana sahip. Demokrasi ve özgürlük uğruna yaşamını yitiren gazeteciler anısına Heykeltraş Tonguç Sercan tarafından özel olarak tasarlanan Basın Özgürlüğü Anıtı’nda; yeşil alan, oturma grupları, yürüyüş yolları, spor ve oyun alanları yer alıyor.

Şenol: En büyük gazeteci hapishanesi

Gaziemir’e kazandırdıkları tematik parklarda ülkenin tarihine damga vurmuş sembol kişiler ile sembol olayları işledikleri anlatan Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, “Türkiye’de her geçen gün basın özgürlüğü üzerindeki baskılar artıyor. Gazeteciler gözaltılar, davalar, işsizlik ve sansür baskısı altında işini yapmaya çalışıyor.Son bir yılda çıkartılan kanun hükmünde kararnameler ile yüzlerce basın yayın organı kapatıldı” dedi.

Şenol, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün her yıl yayınlandığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ne göre, Türkiye’nin 180 ülke arasında 157'nci sırada yer aldığını anımsattı. “Örgüte göre; Türkiye "gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi" diyen Şenol sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) raporuna göre Türkiye 265 tutuklu gazeteci sayısı ile dünya lideri. Basın özgürlüğüne ve demokrasiye en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde, İzmir’in işgaline karşı ilk kurşunu sıkarak milletin uyanışını başlatan Gazeteci Hasan Tahsin’in 99. ölüm yıldönümünde, İzmir Gazeteciler Cemiyeti işbirliği ile hayata geçirdiğimiz ‘Özgür Gazeteciler Parkı ve Basın Özgürlüğü Anıtı’nı hayata geçirmekten onur ve gurur duyuyorum. Kalemi keskin, yürekli gazetecileri unutmadık, unutturmayacağız! Unutursak işte o zaman susturuldu demektir, Hasan Tahsin’ler, Uğur Mumcu’lar, Abdi İpekçi’ler, Çetin Emeç’ler, Metin Göktepe’ler. Onların keskin kalemine, cesur yüreklerine bugün her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var.”

Dikmen: Hasan Tahsin milli mücadele ruhunun sembolü

Törende konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misken Dikmen ise “Bugün İzmir için Hasan Tahsin günü. 99 yıl önce bugün atılan o gururlu sonun ilk kurşunu. Hasan Tahsin milli mücadele ruhunun sembolüdür” dedi. Dikmen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güzel ülkemiz maalesef dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olarak nitelendiriliyor.Basın özgürlüğü düşünce ve ifade özgürlüğüyle var olabilir.Ancak gazeteciler hapis tehdidiyle karşı karşıya kalıyorlarsa o ülkede basın özgürlüğü yoktur. Gazetecilere atılan kurşunlar, onları mahpus etmek özgürlük ateşini söndüremez.İzmir’e Gaziemir’deki bu parklar dizisi çok yakışıyor. Çok anlamlı bir park çok anlamlı bir anıt. Bu anıt yitirdiğimiz canlara yüreğimizden kuşlar uçursun. Susturulmaya çalışılan, cezaevinde tutlan gazetecilere umut olsun. Çok kısa sürede bu parkı hayata geçiren Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’a ve anıtı tasarlayan Heykeltraş Tonguç Sercan’a teşekkür ederim.”

Törende söz alan, geçen yıl tutuklanıp, bir süre cezaevinde kalan gazeteci Gökmen Ulu da, zorlu koşullarda işlerini yapmaya çalışan tüm meslektaşlarına başarılar diledi. Ulu, "Cumhuriyetin kazanımlarını geri istiyoruz. Çağdaş demokrasi istiyoruz, eşit yurttaşlık temelinde bütün renklerin el ele tutuştuğu, bir arada yaşama kültürünün olduğu bir ülke istiyoruz. Gezi Parkı, Nazım Hikmet Parkı, Üç Fidan Parkı ve Anıtı, Adalet Parkı’nı yapan bu parka Basın Özgürlüğü Anıtı’nı diken Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’a teşekkür ederim" dedi.

Tarih: 16/5/2018
455 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri