Yazdır Arkadaşına gönder
Gastronomi ve turizm kardeşliği
Serdar Çelenk
Serdar Çelenkİnsan yemeden içmeden yaşayamaz. Üstelik bundan keyif almak da insanın diğer bir özelliği. Turizm için de bu böyle. Turist bir müzeyi eksik görse yer yerinden oynamaz, ama bir gün yemek yemeden geçirmez. Tabii bu tarihi değersizleştirmek değil.

Turistin amacı yeni şeyler görmek. Bunların başında da yeni-eski şeyler geliyor. Yani tarihi yapılar, müzeler, ören yerleri. Ancak her yerde olduğu gibi turizm de evrim geçiriyor, değişiyor. Eskiden sırt çantasındaki iki elma bir sandviç ile dere tepe gezdirdiğimiz turistler, günümüzde bugünkü yaşantıya, kültüre daha çok önem vermeye başladı. Başta o ülkenin mutfağını merak ediyor gezgin.

Evet bu gerçek. Günümüz turisti güncel değerlerle, göz önünde olanlarla, yeme-içmeyle daha çok ilgileniyor. Bu nedenle de yeme-içme kültürü, yani gastronomi turizme çok yakışıyor. Gezginler bir ülkeye gitmeden önce, "ne görülür?"ün yanında, "ne yenir, ne içilir?"i de derinden araştırıyor. Turizmde başarılı olmanın yolu, sürekli değişen eğilimleri, yaşam biçimlerini ve buna bağlı olarak da gereksinmeleri iyi gözlemlemek.

Dünya yerele dönüyor

Dünya turizmde "Her şey dahil" sisteminin doğru bir yöntem olmadığı bizden önce gördü. İnsanlar doğal ve yerel olanı tercih etmeye başladı. Ortaçağ kaleleri gibi duvarlarla çevrilmiş yalnızlık adalarını tercih etmiyorlar artık. Bu nedenle de doğalı, yereli, aslını aramaya yönelik bir eğilim var turizmde.

Temiz gıda önemli

İnsanlar bir ara göz boyayan, janjanlı gıda kültürünü pek sevmişti. Medya aracılığı ile insanların beynine sokulan sahte kültürün bizi hasta etmeye başladığını görünce işler değişti. "Slow Food" diye bir akım çıktı. Doğal, temiz ve adil olarak yerel üreticiler tarafından üretilmiş ürünlerin tüketilmesi fikri.

İşte turizmde de yakalamamız gereken bu aslında. Tarihimizi, kültürümüzü vahşi turizmin yok etmesine izin vermemek. Bunda kayıp olur mu? Olur, uluslararası sermaye kaybeder, yerel halk kazanır. Turist başına düşen girdi dört kat artar. Yani 40 milyon turistin getirisi 10 milyon turistle sağlanır. Akıllı ülkeler böyle yapıyor. Bu şekilde kaynaklarımızı da boşa harcamamış oluruz.

Dünyada ün yapmış Türk mutfağı, yaşam ve kendi değerlerimiz turizmde mutlaka ön plana çıkarılmalı. "Her şey dahil"in çakma mutfakları değil.

Tarih: 12/12/2016
12464 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.