Yazdır Arkadaşına gönder
Endişeleniyoruz ama kapımızı kilitlemiyoruz
Endişeleniyoruz ama kapımızı kilitlemiyoruzTürkiye’de güvenlik alışkanlıkları konusunda yapılan bir tüketici araştırmasında, Türkiye’nin yüzde 38’inin evden çıkarken, yüzde 49’unun ise gece yatarken kapıyı kilitlemediği ortaya çıktı.

Türkiye’nin Güvenlik Alışkanlıkları araştırması, Kale Endüstri Holding tarafından sekiz ilde 3 bin 150 kişiyle yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Araştırmaya katılan kişilerin yüzde 75’i en büyük endişelerinin evine, yüzde 81’i ise iş yerine hırsız girmesi olduğunu söyledi.

Araştırmayı güvenli yaşam alışkanlıkları edinmek konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla yaptıklarını belirten Kale Kilit Satış ve Pazarlama Direktörü Aziz Emre Günel, “Bu araştırma ile herkese kolayca önlem alabileceklerini hatırlatmak istiyoruz. Öncelikle kapımızı kilitlemeliyiz çünkü kilitlenmeyen kapı, kapalı değildir” dedi.

Evde kapı ve kilit, iş yerinde alarm ve kamera

Araştırma sonuçlarına göre, ev güvenliği denilince akla ilk olarak kapı ve kilit, iş yeri güvenliğinde ise kamera ve alarm geliyor. Ev güvenliğinde katılımcıların yüzde 36’sı kullanılan çelik kapının yüzde 19’u ise kapı kilidinin sağlam olması gerektiğini belirtirken, yüzde 17’lik bir kesim de, kamera sistemlerini tercih ettiğini söylüyor.

İş yeri güvenliğinde ise akla gelen güvenlik çözümleri yüzde 34’lük oran ile kamera sistemi, yüzde 30 ile alarm sistemi ve yüzde 15 ile kapı kilidinin sağlam olması şeklinde sıralanıyor. İşyerleri, evlere göre daha uzun süredir alarm sistemlerini kullanıyor. Beş yıldan fazla süredir alarm sistemi kullanma oranı evlerde yüzde 10 iken iş yerlerinde bu oran yüzde 32’ye çıkıyor.

Araştırmaya göre ev ve iş yeri güvenliği konusunda en büyük kaygının hırsız girmesi olduğu öngörülüyor. Evlerin yüzde 75’i, işyerlerinin yüzde 81’i en çok hırsız girmesinden endişe ediyor. Hırsız girme kaygısı, apartman dairesi, site içi, müstakil ev fark etmeden her hane tipinde eşit oranda görülürken, araştırmaya katılanların yüzde 56’sının yakın çevresinde hırsızlık olayı yaşanmış olması bu kaygıyı destekliyor.

Hırsız girme kaygısı olanların yüzde 50’si aslında hırsızla karşılaşmaktan kaygı duyduklarını belirtirken bu oran, kadınlarda yüzde 56’yı buluyor.

Komşuya güven kayboldu

Araştırma hırsız girme kaygısının bazı kültürel alışkanlıklarımızı etkilediğini de ortaya çıkardı. Araştırmaya katılanların yüzde 75’i komşusuna anahtarını emanet etmediğini belirtiyor.

Tüm bu kaygılara rağmen, araştırma sonuçları bazı temel önlemlerin alınmadığını da gösteriyor. Katılımcıların yüzde 38’i evden çıkarken, yüzde 49’u ise gece yatarken kapıyı kilitlemediklerini belirtiyor. Türkiye’nin yüzde 45’i anahtarı kapıda unutmaktan ve kazara evini, iş yerini zarara uğratmaktan korkuyor. Güvenlik konusunda diğer büyük kaygı nedenlerinin başında yüzde 64 ile yangın, yüzde 49 ile fişte/ocakta bir şey unutmak ve yüzde 45 ile anahtarı kapıda unutmak geliyor.

Tarih: 10/10/2018
1062 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri