Yazdır Arkadaşına gönder
EGS kurtulur, Bucaspor şampiyon olur
Reşat Yörük
Reşat Yörük91 bini aşkın yatırımcının "mağdur" durumda olduğu EGS dosyasında uzlaşma umuduyla ortaya çıkan Deniz A.Ş.'nin (Denizli İzmir Giyim Sanayicileri Dış Tic. A.Ş.) başkanlık koltuğu, geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız el değiştirdi.
Deniz A.Ş'nin ilk başkanı Şükrü Ünlütürk'tü. Yaklaşık 1.5 yıl görev yaptı. Ardından görevi Fikret Mısırlı devraldı. O da 1 yıl süreyle Deniz A.Ş. Başkanı ünvanını taşıdı ve EGS adına TMSF ile yapılan tüm görüşmelere katıldı. Son başkan ise Ufuk Akgün oldu.
Yaklaşık 2.5 yıllık süreç içinde bir anonim şirketteki başkanlığın tam üç kez el değiştirmesi, garip bir durum olarak değerlendirilebilir. Ancak takip ettiğimiz kadarıyla bu değişimler, herhangi bir anlaşmazlık ya da doku uyuşmazlığından değil, TMSF'nin karşısına yeni yüzlerle çıkma düşüncesinden kaynaklanıyor. "Bakın bizde herkes meseleye sahipleniyor" havası yaratmanın bir başka yöntemi olsa gerek!
Yeni başkan Ufuk Akgün, tekstil sektörünün yakından tanıdığı bir isim. Aynı zamanda EBSO'nun Yönetim Kurulu Başkan Vekili. Ama bizce asıl özelliği, Bucaspor Kulubü başkanı olması...
5 Mayıs 2005 tarihinden bu yana Bucaspor yönetimine başkanlık yapan Ufuk Akgün'un takımı, 2. Lig B Kategorisi'nde hayli iddialı bir konumda. Son puan tablosuna baktığımızda, Bucaspor'un lider olduğunu görüyoruz.

Başkanlık sırası Necip Kalkan'da

Peki şampiyonluğa oynayan bir kulübün başkanı olan Ufuk Akgün, tabir yerindeyse "küme düşmüş" bir bankanın da içinde bulunduğu EGS Grubu'nu ayağa kaldırabilir mi?
Bunu Ufuk Bey'e sorduk. Yanıtı hayli iddialıydı:
"Bucaspor'un başına geldiğimizde ilk hedefimiz A Grubu'na yükselmekti. Bugün bu hedefe çok yakınız. Ancak yeterli değil. Çünkü 2 yıl içinde Süper Lig'i hedefliyoruz. Deniz A.Ş.'de de benzer hedeflerim var. Benim yönetimim zamanında EGS'deki sıkıntıları aşarak bir üst lige çıkacağımıza inanıyorum. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ile ilk görüşmemizi geçenlerde yaptık. Oldukça samimi bir dialog ortamı sağladık. Uyumlu çalışacağımız belli. Özellikle İpekyolu ve Denser üzerinde yoğunlaştık. İnşaallah yeşil sahalardaki başarımızı, bürokrasi ve mevzuatta da göstereceğiz. Sonunda Bucaspor şampiyon olur, EGS de kurtulur. Tüm dileğimiz bu."
Bu arada?
Deniz A.Ş'nin bir yıl sonraki başkanının bile şimdiden belli olduğunu öğrendik. Kim mi? İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Necip Kalkan.


Yüce'ye büyük onur

Tam 34 gün önce yazmıştık; "Uğur Yüce Avrupa Başkanlığı'na aday" diye?
Ve Yüce, geçtiğimiz hafta sonu Berlin'de yapılan Avrupa Teknoloji Geliştirme Birliği seçimlerini kazanarak başkanlık görevini Türkiye'ye, daha doğrusu İzmir'e getirdi.?Kamuoyunun daha çok EGEV'in geçmiş dönem başkanı olarak tanıdığı, ancak koltuğunda DEİK Türk-İsviçre İş Konseyi Başkanlığı, Türk-Belçika İş Konseyi Başkanlığı, Türkiye Bilim ve Teknoloji Üst Kurulu üyeliği, İzmir İsviçre Fahri Konsolosluğu ve Avrupa Komisyonu Euro-Med Stratejik Planlama Komite Üyeliği gibi pek çok görevi taşıyan Uğur Yüce'nin "Avrupa Teknoloji Geliştirme Birliği Başkanı" ünvanı, elbette tüm Türkiye'yi onurlandıracak bir görev. Kendisini yürekten kutluyoruz.
2000 yılından bu yana Avrupa Teknoloji Geliştirme Birliği'nde yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan İzmirli işadamı; TÜBİTAK, KOSGEB ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından hararetle desteklenirken, başkanlık için en büyük rakipleri İrlandalı ve Macar adaylardı. Ancak aylar öncesinden Fransa ve Norveç'in Uğur Yüce'nin gayriresmi adaylığını gündeme getirip destek vermesi, bu yarışta onu rakiplerinden bir adım öne çıkardı.
21 üyeli birliğin başkanlığı için belirlenen teamül süresi 2 yıl. Bazı önemli kararlar mevcut, geçmiş ve gelecek başkanın bulunduğu troyka tarafından alınıyor. Yüce'nin başkanlığı 2007-2009 dönemini kapsadığından, 6 yıl süreyle yönetimde söz sahibi olabilme imkanı var.
Uğur Yüce, merkezi Brüksel'de olan Avrupa Teknoloji Geliştirme Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçilmesi durumunda, birliğin mali sekreteryasını İstanbul'a taşımayı ve toplantıları mümkün olduğunca Türkiye'de yapmayı planladığını açıklamıştı. Bu demektir ki, Uğur Bey'in başkanlığıyla birlikte, Avrupa Teknoloji Geliştirme Birliği'nin merkezi de Türkiye'ye gelecek.

Tarih: 28/11/2005
4865 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.