Yazdır Arkadaşına gönder
Ege'ye iç göç, kavimler göçü boyutuna ulaştı
Ercan Sever
Ercan SeverEge, uzak ve yakın geçmişte sayısız göçe konu olan muhteşem coğrafya. Kim sahip olmak, yerleşmek istememiş ki! Avrupa'dan, Uzak Asya'dan İran'dan farklı devletler ve onların kudretli hükümdarları bu cennet topraklarda var olmak için sayısız mücadele vermişler. Haksız da sayılmazlar. Ege öyle bir coğrafya ki sadece doğal güzelliği ve bereketli ürünleri ile değil, uygarlık tarihine katkıları ile de özellikli olmuş. Bugünün Avrupalılarının ağaç kovuklarında, mağaralarda yaşadığı dönemlerde Ege'nin görkemli şehirlerinde sanat ve felsefe yapılıyor, okullarında astronomi, matematik, tiyatro eğitimi veriliyordu.

Ege'ye ilgi tarihin hiçbir döneminde azalmadı, bölge,her zaman yeni gerekçe ve nedenler ile göçlere konu oldu. Yakın geçmişte Balkan Harbi'nin ardından yurtlarını terk etmek zorunda kalanlara sığınak oldu Ege. Ardından İstiklal Savaşı'nı takip eden yıllarda mübadele kapsamında yeni göç hareketleri yaşandı. Bu süreçte Balkanlardan göç aralıklar ile devam etti ve Ege'nin nüfus yapısını besledi.

Cumhuriyet sonrasında bölge ekonomisinin diğer bölgelere oranla hızlı adımlar atması, tarıma dayalı sanayinin gelişmesi, güçlü KİT'lerin kuruluşu ardından 1950'li yıllardaki özel sektör sanayi hamlesi ve son olarak turizm hareketliliği ile Bölge'ye göç yoğunluk kaybetmedi. Ülkenin hemen her bölgesinden insanlar başta İzmir olmak üzere kıyı Ege kentlerine göç etti. Yıllar içinde azalmak bir yana yoğunlaşan göç günümüze geldiğimizde karakter değiştirdi. İnsanlar artık sadece ekonomik ve doğal güzellikler nedeni ile değil daha özgür koşularda yaşamak, kaliteli bir yalnızlık ve yalınlığa ulaşmak için Ege'yi tercih ediyor. Üstelik bu yeni göçmenlerin ortak özelliği ağırlıklı olarak üst eğitim grubundan olmaları.

İdeolojik veya yaşam tarzı göçü

Ege kentleri özellikle de Ege kırsalı son yıllarda artan boyutta iç göçe konu oluyor. Salt bir bölgeden değil ülkenin hemen her bölgesinden yurttaş yeni bir yaşam kurmak için Ege'yi tercih ediyor. Emekli olan yurttaşların ikinci hayata başlamak için tercih ettikleri Ege artık yaşlılar kadar genç ve orta kuşakların da tercihi haline geldi. Üstelik bu göç Marmaris, Bodrum, Urla, Ayvalık, Seferihisar ile sınırlı kalmayıp Tire, Germencik, İncirliova, Milas gibi turizm ile anılmayan ilçeleri de kapsıyor. Göç edenlerin geldiği kentler de eskisi gibi zayıf ekonomiye sahip yerler değil. Bu yeni göçmenlerin hatırı sayılır bir bölümü İstanbul, Ankara gibi metropollerden geliyor.

Mutsuzların ve hayatın değişen koşullarına uyum sağlamayanların veya uyum sağlamak istemeyenlerin! sayısı arttıkça, yaşamın içine saklı irili ufaklı özgürlüklerimiz elimizden kayıp gittikçe Ege'ye sığınanların sayısının artmasını beklemek sürpriz sayılmamalı.

Tarih: 1/2/2018
4751 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri