Yazdır Arkadaşına gönder
Dağınık turizm ya da paketleme sorunu
Serdar Çelenk
Serdar ÇelenkBir dükkân düşünün, değerli mallarla dolu ama yığınlar halinde. Güzel ve değerli olduğunu görüyorsun fakat istediğine bir türlü ulaşamıyorsun. "Orada işte" diyorlar, inanıyorsunuz ama siz ona ulaşamıyorsunuz.

İşte Türk turizminin halini biraz da böyle bir dükkâna benzetiyorum. Ürün değerli, ama ne anlatabiliyorsunuz, ne de tanımlayıp, paketleyip sunabiliyorsunuz.

Koş vatandaş, koş! Batan geminin malları bunlar, her şeyin en güzeli burada. En güzel yemekler, tarihi eserler, doğa, hepsi burada!

Yes, ama program nasıl, ne zaman, içeriği ne, fiyatı ne kadar, nerede kalacağım, kim bana rehberlik yapacak ve ne yiyip ne içeceğim, muhatabım kim olacak?

Fuarlara bakarsak muhatap otelciler, valilikler, kalkınma ajansları, özel idareler, ticaret odaları vs.

Pardon? Turları bunlar mı yapacak? Peki, seyahat acentaları ne yapıyor? Bu turları satacak olan onlar değil mi? Neden özellikle şu zor günlerimizde, yaratıcı işler yapıp, sektöre yeni bir enerji getirmeye çalışmazlar?

Kurtarıcı bekleriz masa başında, ama gelmez. Hiçbir zamanda gelmeyecek.

Ta ki biz ayağa kalkıp bir adım atana kadar.

"Ben, sen, o" yerine "biz" olmak dileğiyle..

Tarih: 21/9/2015
10400 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.