Yazdır Arkadaşına gönder
Çimi, çiçeği, bahçeyi yaptık sıra plastik böceklerde
Ercan Sever
Ercan Severİzmir’de irili ufaklı 1000 civarında plastik imalathanesi var. Petkim’in İzmir’de oluşu plastik sanayinin buraya odaklanmasına neden oluyor. Hammaddeye yakınlık sektöre yatırım yapacakların İzmir’i tercih etmelerine yol açıyor. İzmir’de başka bir sektör yok ki bu kadar hızlı gelişen. Başarı sektördeki girişimcilerin değil, plastiğe doymayan biz hızlı tüketicilerin. Uzak Doğu’dan milyar dolarlar ile ifade edilen plastik ürün bizlere yetmiyor, hızla gelişen yerli üretim de ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışıyoruz.

Plastik tüketmeye doymuyoruz. Hızla tüketiyoruz. Doğanın karşılamaya yetmediği ihtiyaçlarımızı temin için plastik sanayi yaratıcılıkta sınır tanımıyor. Her gün çok sayıda plastikleşen ürün ile tanışıyoruz.

Plastikçiler üretiyor. Üretimleri ile hızımıza yetişmeye çalışıyor, kapasitelerini zorluyorlar...
Önce kap kacak ile mutfakları fethetti plastik ürünler ardından; evde, iş yerinde yaşam olan her yerde etrafımızı sardı petrol endüstrisinin doğa düşmanı ürünleri. Biz çevremizi adeta plastik kozalar ile örerken aslında dünyayı ve hayatlarımızı tükettiğimizi fark etmedik, fark edemiyoruz. Oyuncaklar, mobilyalar, beyaz eşyalar ve şimdi çiçekler, bahçeler...

Plastikçiler boş durmuyor, hızımıza yetişmeye çalışıyorlar...
Geçenlerde bir ilçe belediyemizin plastik çim ile yaptığı spor sahasında oturmuş örgü ören yaşlı teyzeleri görünce engelleyemediğim tebessüm bir süre sonra yerini derin sorgulamaya bıraktı. Plastik çimlerin üzerinde ‘doğa’nın keyfini çıkaran teyzelerin trajikomik durumundan çok da farklı yaşamadığımı hatırladım. Dönem dönem teknoloji ürünleri için yapılan ‘hayatımızdan çıkarsa n’olur? ’ zihin cimnastiğini plastik için yapmaya başladım. Plastiğin neredeyse girmediği alan yok gibi. Plastiğe bu kadar bağımlı bir toplum önce kendini ardından geleceği mahkum ediyor.

Plastikçiler hep çalışıyor, çok çalışıyor... Tek amaçları bizlerin hızına yetişmek...
Bugün sardunya, akasya, gülü plastikleştiren endüstri, yarın o plastik çiçeklerin üzerine konacak plastik kelebek, kırkayak, uğur böceği ve arı yapacaklar.

İzmir’de 1000, Türkiye’de belki 10 bin, dünyada ise 100 binlerce plastik üreticisi plastik bağımlısı bizlerin emrinde, enjeksiyon makinelerinin başında hızımıza yetişmeye çalışıyorlar.

Tarih: 1/8/2009
13881 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.